Facebook Google+ Twitter

Moja wigilia w Schwarzwaldzie 2009

Jak co roku pojechałem na święta Bożego Narodzenia do rodziców i siostry mieszkających w południowych Niemczech, w Schwarzwaldzie. Ze względu jednak na wiek i choroby moich rodziców te święta różniły się znacznie od poprzednich.

Mama z encyklopedią "Duden". Obie z siostrą lubią rozwiązywać krzyżówki. / Fot. SzelbracikowskiNa stole wigilijnym czekała już co prawda usmażona ryba i własnoręcznie przyrządzona sałatka z kartofli, z jajkiem i szynką oraz polska ćwikła, jednak po wigilii musiałem iść do hotelu, ponieważ wymagał tego stan zdrowia moich rodziców, a zwłaszcza ojca.

I tak wieczorami wychodziłem z domu rodziców, a z hotelu o wczesnym poranku, więc Schwarzwald prezentował mi się jedynie w blasku księżyca, w puchu grudniowej nocy. Podobno w noc wigilijną można rozmawiać ze zwierzętami, ale oprócz późnych przechodniów, ani kota ani psa na drodze nie spotkałem i całe szczęście.

Mogłem więc tylko z drzewami porozmawiać o tym co w domu widziałem. Ojciec jest stary i chory, to nie jest "Filmland" z polskiego filmu pełnometrażowego. To jest życie i choroba, którego największy ciężar ponoszą jak zwykle kobiety: moja mama i siostra.

Starych ludzi nie przesadza się z miejsca na miejsce. Drzewa odarte z szat zielonych szarzeją na mrozie zaś ludzie jak ptaki tęsknią do gniazd, w których się wykluli!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dziękuje za pozdrowienia; - jak mają się kuzki w zegarze Ratusza poznańskiego??..
Również dużo Zdrowia i Szczęścia w Nowym 2010 Roku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wszystkie dobre słowa - przekaże je rodzicom i siostrze do Schwarzwaldu dalej! Zdecydowałem się na umieszczenie tego tekstu ze zdjęciami z VS Schwenningen-Villingen oraz mojej Mamy i ojca; ponieważ moja mama wiele lat pracowała w CPN w Gdańsku przy Targu Drzewnym. - Może rozpozna ja teraz ktoś ze znajomych z Wybrzeża na powyżej zamieszczonym zdjęciu??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkiego co się dobrym zwie w Nowym Roku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia ładne, ale tekst bardzo smutny. Święta Bożego Narodzenia powinny być radosne, lecz nie zawsze tak jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, przekazę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrowienia dla rodziców!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.