Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12153 miejsce

Moja wycieczka do wołomińskiego kina "Kultura" i wsi Czarnej

Kino "Kultura" to jedyne kino w Wołominie. Prowadzi je rodzina Marcina, która mieszka pod miastem, we wsi Czarna.

obraz pt " wołomin - sprzedaz bilety w kinie kultura " / Fot. marek kraussplakaty filmowej / Fot. marek kraussRodzina Marcina oraz brat Michał, właściciele kina “Kultura” w Wołominie, zaprosili mnie do zwiedzenia placówki. Wyobrażałem sobie od lat nieremontowaną salę, chłopaków z miasta popijających piwo w korytarzu. Podejrzewałem, że z uwagi na niskie zainteresowanie filmami ze strony mieszkańców, wyświetla się tu produkcje, które swoją premierę miały 50 lat temu. Gdy pierwszy raz zobaczyłem budynek, myślałem, że to sklep spożywczy, a ktoś przez pomyłkę zawiesił szyld Kino “Kultura”. Zastanawiałem się czy to czasem nie jest kolejny kaprys rodziny Marcina oraz brata Michała.

wnętrze kina z małą kawiarenką / Fot. marek kraussGdy wszedłem do środka doznałem szoku. Wnętrze kina przypomina amerykańskie kino średniej klasy, a to przecież Wołomin. Kolory ścian są bajkowe, wiszą na nich oryginalne plakaty kultowych produkcji amerykańskich. Marcin sprzedaje bilety, jego mama prowadzi kinową kawiarnię (jedyną w Wołominie kawiarnię nie sprzedającą alkoholu).

Bilet na film kosztuje 10 złotych, miejsca nie są numerowane. Ekran jest ogromny, przypomina mi ten z dawnego warszawskiego kina “Relax”. Gdy usiadłem w drugim rzędzie i puścili film pt. “Złoty środek” to miałem wrażenie, że ekran jest bardzo blisko mojego nosa. Nagłośnienie było bardzo dobre, nie musiałem korzystać z aparatu słuchowego. Podobno jest to pierwsze kino na terenie Mazowsza, które posiada ściany dźwiękoszczelne i głośniki w wersji stereo.

stary krzyz na paniątkie z wielkie epidemy prawdopobno cholery / Fot. marekk kraussCo tydzień zmienia się repertuar. Wyświetlane są filmy nowe, które dopiero co miały swoją premierę. Można też zamówić film, który chcemy obejrzeć w wołomińskim kinie. W “Kulturze” odbywają się najlepsze występy kabaretów w Polsce. 17 maja 2009 roku w kinie "Kultura" odbyła się impreza pt. "Kabarety Moralnego Niepokoju". Kinowa sala była wypełniona aż do ostaniego fotela. Było tak śmiesznie, że widzowie bili brawo co parę sekund, a przedstawienie trwało prawie 2 godziny. Najwięcej żartów dotyczyło seksu.

zabytkowa kaplicka / Fot. marek kraussPo projekcji zostałem zaproszony do malutkiej wsi, do domu rodziny Marcina. Czarna, bo tak nazywa się ta wieś, znajduje się kilka kilometrów od Wołomina. Poczęstowano mnie ciastem domowej roboty oraz owocową herbatką. Po podwieczorku, zwiedziłem, oprowadzany przez Marcina, całą okolicę. Widziałem strumyk, w którym pływały duże ryby; zaniedbany domek, w którym mieszkał malarz; domek, który wyglądał jak ten opisany w bajce o Jasiu i Małgosi. Na drugim końcu wioski widzieliśmy strumyk, niedaleko którego mieszkają bobry i nietypowy krzyż, upamiętniający wielką epidemię cholery. W pobliżu wybudowano nietypową kapliczkę.

Po spacerze wróciłem do Warszawy.

Kino "Kultura" w Wołominie posiada własnią stronę internetową www.kultura.wolomin.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Magda T
  • Magda T
  • 30.12.2010 19:49

Ekran wcale nie jest wielki, siedzenia sa stare i niewygodne, co do kawairni to nie nazwalabym tak tego, raczej sklepik, kino jest stare i ponure. Zamawianie filmow to jakas fikcja, repertuar bogaty nie jest - najczesciej puszczaja filmy animowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda T
  • Magda T
  • 30.12.2010 19:47

Co za bzdury!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli mój przedmówca twierdzi że niektóre informacje są niepełne albo błędne, powinien przynajmniej je uzupełnić albo skorygować. Mnie na pewno artykuł pana Marka Kraussa zachęcił do odwiedzenia Wołomina, i tej wsi Czarna, i na pewno to zrobię i to w bardzo krótkim czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

niektóre info są niepełne/błędne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy autor wiedział Wołomin czy tylko kino?
Jest pełno kawiarni w Wołominie gdzie nie jest sprzedawany alkohol, nie będę tu reklamował konkretnych miejsc ale zachęcam autora artykułu (i innych) do zwiedzenia całego miasta a nie jednego budynku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.