Facebook Google+ Twitter

Moja żona była śledzona i podsłuchiwana - twierdzi Henryk Blida

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-12-07 08:29

Henryk Blida apeluje do polityków, aby skupili się na wyjaśnianiu faktów związanych z samobójczą śmiercią jego żony i przestali wykorzystywać tragedię do popisów przed kamerami. - Jeśli komisja śledcza, która ma powstać, żeby wyjaśnić śmierć mojej żony, będzie służyć tylko wzajemnemu obrzucaniu się błotem to może lepiej, aby nie powstawała - mówi Henryk Blida.

Od samobójczej śmierci posłanki minęło prawie siedem miesięcy / Fot. Dziennik ZachodniDo okoliczności towarzyszących zatrzymaniu wracano wczoraj w sejmie w pełnych emocji wystąpieniach parlamentarzystów, którzy podzielili się na dwa obozy. Spór dotyczył przede wszystkim zakresu prac komisji. Czy ograniczyć go jedynie do sprawy tragicznej śmierci byłej posłanki (tak chce LiD), czy rzucić na tło wyjaśnienia afery węglowej (tak chce PiS).

- Warto pokazać cały kontekst śmierci Blidy, a nie tylko te elementy, atrakcyjne z politycznego punktu widzenia - mówił dziennikarzom Zbigniew Wasserman, były koordynator ds. służb specjalnych. Szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski uznał, że PiS w ten sposób chce utrudnić powstanie komisji. - Widać, że mają obawy, że coś tak naprawdę chcą ukryć - stwierdził, przypominając opinię Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował uchwałę powołującą tzw. komisję śledczą bankową właśnie ze względu na zbyt szeroki zakres prac. - Projekt uchwały powołującej komisję śledczą ws. śmierci Blidy pozytywnie zaopiniowało sejmowe biuro legislacyjne - dodał.

Posłowie LiD odpowiedzialność za śmierć Blidy zrzucili na PiS. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości uznali, że to środowisko SLD jest winne tej tragedii, bo akceptowało kontakty B. Blidy z Barbarą K., która dorobiła się na handlu węglem. Zdaniem posłanki PiS Beaty Kempy mogły mieć one charakter przestępczy.

Z trybuny padały nieuoprawnione opinie i sądy, jak stwierdził H. Blida prosto z magla. Jedna z posłanek stwierdziła bowiem, że Blida miała myśli samobójcze. %07- Czyją ofiarą jest Barbara Blida: własnej lekkomyślności czy chorych ambicji polityków PiS? - pytał Tomasz Tomczykiewicz, szef PO w województwie śląskim. Posłowie klubu LiD, który przygotował wniosek o powołaniu komisji, nie szczędzili mocnych słów, w których hańba, nikczemność, skandal odmieniano przez wszystkie przypadki. Podkreślali, że wobec Blidy nie sprecyzowano żadnych zarzutów, zaś prokuratorzy nadzorujący zatrzymanie i śledztwo zamiast ponieść karę awansowali do Prokuratury Krajowe. Jerzy Szmajdziński, występujący w imieniu LiD przypomniał, że w poprzedniej kadencji aż 9 razy podejmowane były próby powołania komisji utrącane przez przedstawicieli PiS.

Z powołania komisji ucieszyłby się pełnomocnik rodziny Blidów mecenas Leszek Piotrowski. - Da to możliwość przesłuchania byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz sześciu pozostałych uczestników narady w związku z zatrzymaniem Blidy, jaka miała miejsce na tydzień przed jej śmiercią. Mimo mojego wniosku o przesłuchanie tych osób prokuratura odmówiła mi tej możliwości - wyjaśnia Piotrowski.
Agata Pustułka
K.C.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.