Facebook Google+ Twitter

Moje drugie "wejście" do Telegazety

Już niedługo okaże się, że polskie znaki diakrytyczne są oznaką zacofania i prowincjonalności i dlatego powinny być z polskiego alfabetu usunięte.

Widok tekstu telegazety / Fot. Tadeusz ŚledziewskiWłączyłem dzisiaj rano, na drugim programie TVP, telegazetę. Okazało się, że tekst na ekranie telewizora napisano przy użyciu programu nie wyposażonego w polskie znaki diakrytyczne. Np. zamiast polskiego "ż" w wyrazie wystąpił znak przypominający ułamek jedna czwarta, bez kreski ułamkowej (patrz załączone zdjęcie).

Już niedługo nasi „wiodący” doprowadzą polską młodzież do rozstroju nerwowego wynikającego z poczucia niższości. Okaże się, że polskie znaki diakrytyczne są oznaką zacofania i prowincjonalności i dlatego powinny być z polskiego alfabetu usunięte. Albo – też być może –
że powinny być usunięte dla zgodności z powszechnie znanym „premierowskim zawołaniem” - polskość to nienormalność.

Przecież zachowania tych, co to drżą ze strachu o swoje stołki, są nieprzewidywalne. Taki jeden z drugim kierowniczyna dla utrzymania się na stanowisku zawsze będzie miał skłonności do wyskakiwania przed szereg i uwidocznienia swego oddania premierowskiej sprawie. Mówi się też o takich, że chcą być świętsi od papieża. Bądź co bądź tekst bez polskich znaków diakrytycznych daje się łatwo zauważyć. Przyjaciele zauważą, doniosą „naczelnikowi” i utrzymanie stołka zapewnione.

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Czy ten nasz „naczelnik” jest naczelnikiem samorodnym wolno stojącym, czy też jest jednym ze stojących w kolumnie dowodzonej przez „nieznanych sprawców”?

Jak by nie było – niezależnie od przyczyn – jestem przeciwny temu, by w Polsce używano w publicznych środkach masowego przekazu, mianujących się Telewizją Polską, teksty z wyciętymi znakami polskimi. Nawet jeśli ta Telewizja Polska jest polska tylko z nazwy. Treść polskiego hymnu też powinna niektórym ze świecznika o czymś mówić i oni z tym powinni się liczyć. Dodam, że za pokazanie się takiego wykoślawionego tekstu w TVP wobec winnych należałoby zastosować kary regulaminowe, czy też umowne.

Uwaga: Drugie wejście napisałem dlatego, że pierwsze jest pod linkiem: Agent Łukaszenki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Młodzi teraz piszą sms, teksty na forach... bez polskich liter. Mówią szkoda czasu na jakieś ogonki. Kto ma przeczytać, to przeczyta. Ale źle się dzieje jeśli media, dokładniej ludzie w nich pracujący, tak traktują społeczeństwo. Popieram cię Tadziu w całej rozciągłości, acz całkiem spokojnie.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie Przemku! To pańskie zdanie jest podobne do tego zwrotu użytego przeze mnie, do Pana. Tamto napisane przez pana, też nie ma tego - "napisane". Zdrowia Dobrego, na długie lata życia Pańskiego - życzy Tadeusz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu, jak tak czasem mam w telegazecie, że dla różnych programów mam ustawiony inny system kodowania znaków. Wiele razy próbowałem to ustawić, ale czytanie instrukcji to strata czasu. Nie pisałem, że "ten stary wciąż się czegoś czepia". To raczej wina ustawień w TV a nie redaktora z telegazety.

Skoro tak pan dba o język polski to proszę mi wskazać błąd w tym zdaniu:

"Szeroki wachlarz usług"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magduś! "Tym czymś" to są: niechlujstwo, bylejakość, brak poszanowania dla narodowych wartości, wreszcie dla poszanowania samych siebie. A przecież wiemy, że jeśli sami siebie nie będziemy szanować, to inni też nas nie uszanują. Polacy! Polacy! Gdzie jest i jaki jest Wasz cel? Pamiętajcie! Nie samym chlebem żyje człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz, znowu się o coś martwisz. Warto?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety tak dzieje się w wielu różnych miejscach np. instrukcje obsługi, opisy leków, różne informacje w internecie, nie mówiąc o wpisach na forum gdzie już chyba w ogóle zapomniano, że klawiatura komputera ma znaki polskie. Bywa, że trzeba coś przeczytać na głos, aby zrozumieć o co chodzi. To niestety nie jest śmieszne, a tzw. Telewizja Polska powinna w końcu zacząć dbać o nasz język i swój wizerunek, a nie tylko żądać płacenia abonamentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To nic nadzwyczajnego." Pewnie, że nic nadzwyczajnego. Kto by tam dzisiaj przykładał wagę do staranności wykonywania swojego produktu, a tym bardziej do języka ojczystego. Co niektórzy obie katastrofy samolotowe traktują, jako nic nadzwyczajnego. Ten stary się tylko wciąż, czegoś czepia?
Do rangi problemu urosło by wtedy, gdyby to zrobił "Kaczorrr". Wtedy i tylko wtedy byłoby nie do przełknięcia dla POwiaków, przepraszam, dla "prawdziwych Polaków".
Ciekawe, czy jak ja bym się pomylił i zapłacił banknotem o niższym nominale, to też Przemysław by powiedział, że to nic nadzwyczajnego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest wiele systemów kodowania znaków. Czasem bywa tak, że w TV coś się przestawi i nie ma polskich znaków. To nic nadzwyczajnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.