Facebook Google+ Twitter

Moje refleksje dotyczące tragedii i wspomnienie Lecha Kaczyńskiego

Spotkałem kiedyś Lecha Kaczyńskiego, nim został prezydentem. Miało to miejsce w maju 2001 roku w Łódzkim Domu Kultury. Lech Kaczyński przyjechał do mojego miasta w roli Ministra Sprawiedliwości.

. / Fot. z prywatnego archiwumZ tego spotkania zapamiętałem ówczesnego ministra jako osobę niezwykle otwartą, szczerą, chętnie rozmawiającą i odpowiadającą na pytania gości. Spotkanie trwało nieco ponad godzinę, a jedyne co mi pozostało poza wspomnieniem to zdjęcie z Lechem Kaczyńskim. Podczas tej rozmowy ze zgromadzonymi gośćmi powiedział m.in.: "Wielkość człowieka mierzy się działaniami jakie prowadzi". Pomimo, że czasem nie popierałem sposobu prowadzenia polityki przez Lecha Kaczyńskiego to w obliczu takiej tragedii całe to moje myślenie odchodzi w zapomnienie.

W ubiegłym tygodniu dowiedziałem się, że Lech Kaczyński miał przyjechać do Łodzi 23 maja. W łódzkiej Atlas Arenie planował ogłosić, że będzie ubiegał się o reelekcję w jesiennych wyborach prezydenckich. Planowałem być na tym spotkaniu. Panie Prezydencie - nie będzie mi już dane spotkać się z Panem i wysłuchać Pana wypowiedzi. Mogę tylko wyznać w odniesieniu do zacytowanych wyżej słów, że był Pan dla mnie Wielkim Człowiekiem.

O tej strasznej tragedii, jaka miała miejsce 70 lat po rzezi katyńskiej dowiedziałem się od jednej z klientek banku, w którym pracuję. W pierwszej chwili nie mogłem uwierzyć, że stało się coś tak strasznego, tak niewiarygodnego. Gdy kolejna osoba potwierdziła informację o tragedii pomyślałem o kruchości ludzkiego życia. Ci, którzy pojechali oddać hołd polskim oficerom, sami zginęli. Teraz minęło wiele godzin od tamtych chwil, a ja do dnia dzisiejszego nie mogę się pozbierać. Patrząc w ekran telewizora wydaje mi się jak gdyby był to tylko film z przerażającym scenariuszem. Jednak to straszna prawda, która przydarzyła się w historycznym miejscu. Żal i smutek, że w katastrofie zginęło tylu ludzi, tylu Wielkich Polaków w tak niespodziewany i tragiczny sposób. Pojechali w służbie i w służbie zginęli. Odejście do wieczności tylu wybitnych Rodaków to niepowetowana strata dla całego naszego narodu. Odczuwam wielki smutek; mam wrażenie, że odeszły bliskie mi osoby.

Składam szczere wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich ofiar katastrofy. Łączę się w bólu z rodzinami ofiar - ludzi, którzy zasługują na szczególny szacunek i wspomnienie za wierną służbę naszemu krajowi.

Zginęło 96 osób, wśród których byli m.in. Prezydent, Pierwsza Dama, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie, generałowie, duchowni, przedstawiciele rodzin katyńskich. 70 lat temu w Katyniu zamordowano kwiat polskiej inteligencji. Drzewa w lesie katyńskim pamiętają ten bestialski mord. W nich zawarty jest ocean cierpienia Polaków. W sobotni poranek Katyń znów zabrał Wielkich Polaków, a ocean cierpienia przelewa się na cały świat. Tragedia która wydarzyła się przedwczoraj wstrząsnęła całym światem. Od dzisiaj cały świat już wie o Katyniu. Potrzebna była kolejna tragedia, aby imię Katynia nie zostało zapomniane. Za nazbyt wysoką cenę? Tak!

Co możemy zrobić w tej chwili? Przypominają się słowa Jana Pawła II, który powiedział kiedyś: "Musicie być mocni mocą wiary. Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż jakiejkolwiek epoce dziejów". Nie zaprzepaśćmy ofiary Naszych Wielkich Rodaków. Ci ludzie będą w naszej pamięci. Panie świeć nad Ich duszami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zauważyłem podobieństwo ;)...Myślę, że warto spotykać się z ludźmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak. Panie Arturze. Pamiątkowe zdjęcie z roku 2001.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu to już robi się nudne.
Ci co nas skrzywdzili to już dawno nie żyją , co się pan ciągle czepiasz historii.
Moje dziecko ma nienawidzić kolegi z Rosji dlatego ze być może panu ojca zabił jakiś Rosjanin?
To jakaś obsesja. Czy Polak musi się wszędzie kojarzyć z Kargulem i Pawlakiem?
To jakaś choroba. Nienawiść za wszelką cenę. W imię czego pytam się ?
Jeśli jest pan katolikiem to powinien pan wybaczyć a nie rozpamiętywać i jeszcze namawiać do nienawiści innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie...czy na zdjęciu z Panem Kaczyńskim to Pan?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie - Świeć nad duszami tych, którzy zginęli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu, Rosjanie byli - i to w większym nawet stopniu, niż Polacy - ofiarami zbrodniczego systemu. A za zbrodnię katyńską odpowiadają Stalin i Berija, dwaj Gruzini. Czyli co - powinniśmy z tego powodu zerwać stosunki dyplomatyczne z Gruzją?

Proszę spojrzeć na to, jak powstała Unia Europejska.- ze współpracy Niemiec i Francji, które stoczyły kilka krwawych wojen, z których ostatnia miała miejsce zaledwie kilka lat wcześniej. Można się oglądać wstecz, ale jak długo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety! Trudno! Niech wszyscy o mnie myślą co chcą i potępiają mnie. Nie mogę myśleć o Rosji z sympatią. Za dużo krzywd, na przestrzeni dziejów Polacy od niej doznali. Całe szczęście, że jestem u schyłku życia. Mam nadzieję, że długo tego ciężaru nie będę musiał w sercu nosić. Gdybym miał jakikolwiek wpływ na politykę Polski, to bym zrobił wszystko aby Polska z Rosją nie utrzymywała żadnych stosunków. Prochy pomordowanych bestialsko, przed siedemdziesięciu laty Polaków bym sprowadził do Polski. Polska nie musi od Rosji być uzależniona, ani nic od niej kupować. Niech sami się zadławią swoimi bogactwami. Nawet zwykły Los dla Polaków przebywających na Jej ziemi jest wrogi i morduje znienacka, podstępnie. Ból! Ból! Ból! Jego źródło jest tam. Więc omijajmy z daleka tę Ziemię niegościnną dla Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.