Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9607 miejsce

Moje starocie. Pokażę je światu

Obawiam się, że młode pokolenie nie lubi staroci i nieraz po śmierci rodziców pozbywa się nierozsądnie wszystkich dokumentów i pamiątek po nich.

Skrzypce dziadka / Fot. Wincenty SadowskiJeżeli zrozumiałe jest jeszcze pozbywanie się mebli, ogromnych urządzeń i przedmiotów, o tyle pozbywanie się dokumentów, świadectw, zdjęć (które można byłoby wykorzystać w odtworzeniu i napisaniu historii rodziny) i małych pamiątek, świadczących o tradycji, kulturze tamtych czasów jest zbrodnią przeciwko naszej historii.

Wiadomo, że w rodzinach, które od wieków mieszkają w tym samym miejscu (mieście, wsi, domu, mieszkaniu) o przechowywaniu dokumentów, pamiątek, zdjęć jest łatwiej, gorzej gdy nasza historia zaczyna się od naszych rodziców (przesiedleńców), od nas, na przykład pierwszych polskich mieszkańców Szczecina (a rodzina rozbiegła się po Polsce i nikt już nie mieszka na starych włościach-śmieciach).

Gdy zaczynałem pisać kronikę swojej rodziny, miałem do dyspozycji tylko przedwojenne i powojenne dokumenty ojca (ojciec wcześnie zmarł, dziadkowie też już nie żyli) i pamiętnik mamy (mama straciła swoje przedwojenne dokumenty podczas powrotu z niewoli w Niemczech), więc odtworzenie rodzinnych dziejów wydawałoby się dość trudne. Bardzo pomocne okazały się dokumenty ojca i to, że mama już jako panna interesowała się swoja genealogią.

Stara trąbka i bardziej już współczesny budzik / Fot. Wincenty SadowskiDzisiaj obydwoje rodzice już dawno nie żyją, ale dalej przechowuję dokumenty ojca, przez pewien czas przechowywałem też pierwszą pralkę elektryczną w rodzinie, którą ojciec samodzielnie wykonał (dzisiaj niestety już jej nie mam), jego skrzypce, brzytwę i ręczną maszynkę do strzyżenia, trąbka, wiertarki ręczne, kopyto na buty, stare imadło, hebelek i kątomierz. Po matce oprócz powojennych dokumentów, albumu ze starymi zdjęciami została mi właściwie tylko stara waga.

Ze swoich staroci mam stary sprzęt fotograficzny, walizkową maszynę do pisania i trochę starych pieniędzy, zresztą zobaczcie na zdjęciach.

Brzytwa i ręczna maszynka do strzyżenia ojca / Fot. Wincenty SadowskiWiertarki ręczne ojca / Fot. Wincenty SadowskiKopyto na buty i imadło ojca / Fot. Wincenty SadowskiStary kątomierz i hebelek / Fot. Wincenty SadowskiStara waga mamy / Fot. Wincenty SadowskiAlbum mamy ze zdjęciami / Fot. Wincenty SadowskiMój sprzęt fotograficzny / Fot. Wincenty SadowskiWalizkowa maszyna do pisania / Fot. Wincenty SadowskiNajstarsza dwudziestka / Fot. Wincenty SadowskiBanknoty z lat 70. / Fot. Wincenty SadowskiŚrodki płatnicze z lat 80. / Fot. Wincenty SadowskiStary bilon / Fot. Wincenty SadowskiKomentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pamiętam większość tych staroci z domu rodzinnego. Nie wiedziałem że brat Zdzisław je zatrzymał?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy jestem, czy ktoś skorzystał z oferty Anny Krajewskiej, szkoda ze dopiero teraz znalazłem jej ofertę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obawiam sie, ze to nie kwestia pokolenia , tylko duszy! To ja, mloda, walczylam ze lzami o drugie zycie dla kazdej drzazgi , stojac na kupie polamanych antykow - gdzies na wsi . A bo wlasciciele, w okolicy 50-tki na karku, postanowili wyremontowac strych i wyrzucali z wysokosci przez okno stuletnie skarby, ... bo bylo za daleko .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonale pamiętam monety, banknoty i kartki na mięso...
Waga utrwaliła mi się także w pamięci. Pamiętam jak w jednym sklepie pani ekspedientka jajka na takiej wadze ważyła, bo u nas na kilogramy sprzedawali.D... ale to były czasy dziecięce.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

nieodpłatnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj ,mam wiele takich pamiątek.Monety,książeczki,zaświadczenia,dyplomy ,odznaczenia.Mogę je przesłać nieodpłatne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.11.2009 14:12

Niewykorzystane kartki na mięso szczególnie z oznaczeniem,, 0,, na alegro osiągają cenę do 65 zł - nie materialista ze mnie, ale wiem, gdyż kolega kolekcjoner zainteresowany pamiątkami PRL u Poinformował mnie o tym fakcie i pokazał cenę jaką osiągnęła kartka po zakończeniu licytacji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.11.2009 13:53

Panie Wincenty, zachwycila mnie Panska kolekcja: m. in. banknot, nominal 20 tys. zl, ho, ho! - oraz niewykorzystana kartka na mieso z roku 1989 pokazuja, jak daleko w przyszlosc Pan wybiega w swym cennym chronieniu przeszlosci, ktora nam umyka milczkiem w zapomnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te skrzypce ! Oddałabym wszystko za nie ! ..choć obawiam się, że i to byłoby za mało ;) Sama gram na takich antykach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale :), dobrze że Państwo kontynuujecie - sądze, że jeszcze wiele ciekawych pamiątek zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.