Facebook Google+ Twitter

Moje ulubione miejsce w Danii

Teatr żywiołów w Skagen - jeśli jedziesz do Danii, musisz to zobaczyć... Wrażenie, jakie wywołał na mnie cypel Grenen, z pewnością pozostanie niezapomniane.

 / Fot. Renata Bohatkiewicz- Where are you from?
- We are from Poland.
- Świetnie, pochodzę z Puerto Rico, ale pracowałem kilka lat w Stoczni Gdańskiej, znam więc troszeczkę język polski...

Taka ciekawa rozmowa przytrafiła mi się podczas mojej najbardziej szalonej wyprawy autostopem do Danii w 2008 roku. Ponad 20 kierowców wiozło mnie i mojego przyjaciela do tego fantastycznego kraju. Każda osoba, z którą rozmawialiśmy zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Skagen to niewielkie miasteczko położone na północy Jutlandii. Nizinny krajobraz i zmienna pogoda - nic więcej jeszcze nie wiedzieliśmy na temat tego miejsca. Wieczorem, zmęczeni jazdą w służbowym aucie naszego nowo poznanego kolegi Pawła (absolwent filozofii, który pracując jako konserwator monitorów na kolei, zarabia równowartość 12 tys. zł), dobijamy na parking w pobliżu cyplu. Idziemy na spacer, na plaży trwają uroczystości związane z nadejściem lata - Duńczycy palą wystrojoną kukłę, słychać śmiechy i piski zachwyconych dzieci.

Mijamy to rozbawione towarzystwo i ruszamy dalej. Nieco czasu zajmuje nam obejrzenie kilku bunkrów z czasów II wojny światowej. Przytłaczają nas ich grube, mokre mury. Część z bunkrów już skradło morze, wygląda to naprawdę ponuro.

Idziemy dalej, smagani wiatrem. Czuję, że mam piasek w zębach, w butach, wszędzie. Ciężko jest iść, wiatr unosi tumany piasku na wysokości naszych łydek, nie rezygnujemy jednak. Docieramy do miejsca, gdzie znajduje się znak "zakaz kąpieli" - chyba jedynie samobójca planowałby się rzucić w tą kipiel. Oto ukazuje się naszym oczom oszałamiający widok - Morze Północne i Bałtyk kłócą się o władzę. Fale napływają to od zachodu, to ze wschodu, myślę, że tu nigdy nie można mówić o "ciszy na morzu"...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.