Facebook Google+ Twitter

Moje życzenia dla maturzystów

Życzę Wam, by to Wasze dojrzałe, pomaturalne życie wypełniały po dobre, pozbawione uprzedzeń wybory. To, jak w przyszłości będzie wyglądała polska szkoła, zależy również od Was - nawet jeśli zawodowo nigdy się z nią nie zwiążecie.

Kiedy wspominam swoją maturę, czuję się, jakby to było zaledwie kilka miesięcy temu. Odświętne, kupione specjalnie na tę okazję ubranie, lekkie zdenerwowanie, ale również swego rodzaju euforia związana z tym, że oto doszłam do końca pewnego etapu w swoim życiu. Dla mnie, dziewczyny z małego miasta, koniec ten był nie tylko symboliczny: oznaczał częściowe przynajmniej wyprowadzenie się od rodziców i rozpoczęcie życia już trochę na własny rachunek w innym, dużym, a przede wszystkim - obcym mieście.

W moim pojęciu granica, którą stanowiła matura, rozciągała się na jeszcze inne sfery. Z chwilą odbioru różowego dokumentu, stwierdzającego moją dojrzałość, kończyłam swą przygodę z jarzmem szkoły. Nie ma co ukrywać: chodzenie do niej zawsze było dla mnie zaledwie przykrym obowiązkiem. Mierził mnie fakt, że ja, osiemnastolatka zakochana po uszy w literaturze, zmuszana jestem do ślęczenia nad naukami tak bezdusznymi jak matematyka czy biologia. Przez cztery lata licealnej edukacji prowadziłam przeciwko nim osobista krucjatę, programowo się ich nie ucząc. Nie wiem, kto tu zawinił: ja ze swoją butą, czy może nauczyciele. Zgodnie z dyplomatyczną wersją wina leżała pośrodku. Tak czy siak, kończąc szkołę, wiedziałam jedno: już nigdy nie będę musiała mieć nic wspólnego z matematyką. Uważałam bitwę za wygraną. Kilka miesięcy później przeniosłam swoje życie i pasje do Krakowa - miasta marzycieli, w którym podjęłam studia polonistyczne.

Od tamtych czasów minęło kilka lat. Jako osobie ciągle bardzo młodej, trudno jest mi mówić o ogromie doświadczenia zebranego podczas tego okresu. Na pewno jednak czegoś się nauczyłam, a samo życie zweryfikowało to i owo. W związku z tym pozwalam sobie rzucić w kierunku tegorocznych maturzystów złowieszcze ostrzeżenie: nigdy nie mówcie nigdy. Nie zapewniajcie siebie i świata, że koniec szkoły oznacza zerwanie ze znienawidzoną matematyką, bezsensownym językiem polskim czy jakąkolwiek inną dziedziną. Życie ma to do siebie, że lubi zaskakiwać.

Jutro, kiedy będziecie pisać maturę z języka polskiego, pewna studentka polonistyki będzie za Was trzymać kciuki pod biurkiem, ze wzrokiem utkwionym w komputerze i umyśle skupionym wokół analizy liczb. Przez osiem godzin będę intensywnie myśleć nad tym, co pochodzi z czego i jak można wybrnąć z danego liczbowego problemu. Co najciekawsze, będzie mi to sprawiać przyjemność. A potem, późnym popołudniem, wrócę do domu i usiądę na łóżku z książką.

Życzę Wam, poza świetnym wynikiem egzaminu maturalnego, otwartości na świat i naukę. Zrozumienia, że wszystko, co nas otacza, jest na swój sposób ciekawe, niezależnie od tego, czy uważamy się za umysłu ścisłe czy humanistyczne. Świat jest ciekawy: nie wszystkie jego aspekty można zaliczyć do pozytywnych, ale aby z czymś walczyć, należy najpierw to poznać, zamiast chować się pod stół.

Życzę Wam, by to Wasze dojrzałe, pomaturalne życie wypełniały po dobre, pozbawione uprzedzeń wybory. Aby szkoła, którą pozostawiacie za sobą, nie zaszczepiła w Was niechęci do poznawania tego, co obce ani przeświadczenia, że życie to takie wyścigi opierające się na średniej ocen. Pomyślcie też o tym, że to, jak w przyszłości będzie wyglądała polska szkoła, zależy również od Was - nawet jeśli zawodowo nigdy się z nią nie zwiążecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mimo to, iż już dawno po maturze :) plusik za artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Kciuki będzie też za Was trzymać polonistka, która będąc w Waszym wieku, zarzekała się, że nigdy nie będzie pracować w szkole. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.