Facebook Google+ Twitter

"Mojry" Marka Sobola. W życiu trzeba mieć nadzieję

Czy dotykające człowieka cierpienia i upokorzenia mogą dawać siłę do dalszego działania i walki o swój los? Bohaterki powieści Marka Sobóla udowadniają, że zawsze trzeba mieć nadzieję, że w życiu czekają na nas jeszcze piękne chwile.

„Mojry” to debiutancka powieść krakowskiego informatyka, Marka Sobóla, opowiadająca historie trzech kobiet, na pozór zupełnie różnych, a jednak tak sobie bliskich. Tytułowe Mojry to według greckiej mitologii boginie przeznaczenia i to właśnie ich imionami opatrzone są tytuły poszczególnych rozdziałów: Lachesis, Atropos i Kloto.

Autor dał swoim bohaterkom możliwość „wygadania się”. Każda z nich opowiada swoją historię, a te powtarzają się, zostają opowiedziane w różny sposób przez poszczególne bohaterki. Czytelnik domyśla się jednak, że między kobietami doszło do spotkania. W pewnym momencie życia przeznaczenie przywodzi je na krakowski Kazimierz, który odgrywa tu symboliczną rolę. Dla każdej z nich jest to szczególne miejsce. Dla Lachesis, ponad siedemdziesięcioletniej Żydówki, Kazimierz to miejsce przywodzące na myśl Holokaust i utratę bliskich, z kolei dla Atropos i Kloto, to życie codzienne i wspomnienia, te dobre i te złe.

Soból nie trzyma się z góry narzuconej fabuły, sztywno osadzonej w ramach czasu. Momentami zaciera się granica między fikcją a prawdą, tekst traci spójność, ale nie sens. Historie opowiadane przez bohaterki to relacja na żywo, w której zachowany jest indywidualny język każdej z nich. Istnieją wątpliwości, co do autentyczności opowieści, które sugerują same bohaterki. To sprawia, że czytelnik nie wie w co powinien uwierzyć, a co jest zmyśleniem. Ale to nieważne, jak mówi jedna z bohaterek: „(...) Życie jest całe posklejane z opowieści. Kiedy ich słuchamy, wydają się straszne lub piękne, zazdrościmy albo cieszymy się w duchu, że nam się nie przytrafiły”.

A jak takie zabiegi przedstawiają się w powieści? Sprawiają, że lektura jest bardziej dynamiczna i zaskakująca.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.