Facebook Google+ Twitter

Mokotów 1944

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-09 20:59

Strzały, wybuchy i krzyki rozległy się o godzinie 17 przed Pałacem Szustra w Parku Morskie Oko w Warszawie. Tak rozpoczęła się inscenizacja odbicia przez powstańców urzędu niemieckiego, która miała miejsce 64 lata temu.

W inscenizacji wzięło udział ponad 300 osób z Polski i Słowacji. Jeden z uczestników przedstawienia - Sławomir Kułacz z grupy rekonstrukcji Pionier 39 zwraca uwagę, że nie jest to zwykłe odtwarzanie tamtych wydarzeń. To część pola bitwy, a przede wszystkim wielkie emocje. Odtwarzający tamte wydarzenia wczuwają się w rolę żołnierzy i nie słyszą nic poza rozkazami wydawanymi przez dowódców.

Warszawiacy, którzy przybyli obejrzeć inscenizację byli pod wrażeniem. Wszyscy też uważają, że to bardzo dobry sposób upamiętnienia bohaterów narodowych.

W inscenizacji zostały pokazane sceny z życia powstańców, takie jak zaprzysiężenie i wręczanie legitymacji powstańczej, pogrzeb dowódcy, działalność drukarni wydającej biuletyn "Baszta". Nie zabrakło też szkolenia nowo zaprzysiężonych powstańców, zejścia do kanałów i odwrotu powstańców ze zdobytej placówki. W inscenizacji zostały wykorzystane motocykle, samochody ciężarowe, transportery opancerzone i amfibia.
Przedstawienie jest formą uhonorowania powstańców-kombatantów, którzy byli gośćmi specjalnymi inscenizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.