Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16119 miejsce

Mokotów. Komiks na Facebooku doprowadził do sądowego procesu

Były burmistrz Mokotowa i lokalny aptekarz są bohaterami najprawdopodobniej pierwszego procesu o zniesławienie na popularnym Facebooku. Proces w tej sprawie prowadzi sędzia, nie mający pojęcia o zasadach panujących na portalu.

Facebook / Fot. Facebook/ wikipedia.plKarol El Kashif przez dwa lata prowadził aptekę. Został jednak z niej wyrzucony przez Andrzeja Zgirskiego, od którego wynajmował miejski lokal. Aptekarz już ponad rok szuka sprawiedliwości w sądach i prokuraturach. Jest organizatorem dwóch głośnych protestów (w ramach jednego z nich przykuł się do bramy Ministerstwa Sprawiedliwości), a także aktywnie działa w internecie, opisując kolejne etapy swojego dążenia po sprawiedliwość.

Pewnego dnia El Kashif zamieścił na swoim facebookowym profilu komiks pt. "Superapteka kontra Mafia Lokalowa. Dorzynają Brata PITa, 'a miasto' PIT-u PITu". Te kolorowe rysunki nawiązują do reklamy zachęcającej do płacenia podatków w stolicy, ale ich treść zarzuca mokotowskim urzędnikom i członkom PO m.in. korupcję.

Jan Rasiński, były burmistrz Mokotowa, poczuł się urażony zarówno tą publikacją, jak i wypowiedzią aptekarza dla stacji TVN Warszawa oraz listem otwartym wysłanym przez niego do Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zgłosił więc sprawę do sądu.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWczoraj rozpoczął się proces. "Sąd nie korzysta z tego portalu, więc nie do końca orientuje się w zasadach jego funkcjonowania" - uprzedziła już na wstępie sędzia Justyna Koska-Janusz. Karol El Kashif, stały bywalec Facebooka, wyjaśnił więc wszystkie niezrozumiałe pojęcia. W swojej wypowiedzi zaznaczył również, że Jan Rasiński, czytając komiks, dopuścił się naruszenia jego prywatności. Do obrazkowej historyjki nie miały bowiem dostępu osoby spoza grona internetowych znajomych aptekarza.

Warto zaznaczyć, że El Kashif twierdzi, że w żadnej swojej wypowiedzi ani wpisie internetowym
nie użył nazwiska byłego burmistrza. Zaprzecza on również, że jest autorem komiksu.

Pod koniec wczorajszej rozprawy, sąd zapowiedział, że jeśli będzie potrzeba dokładniejszego zapoznania się z funkcjonowaniem Facebooka, zostanie powołany specjalny biegły. Za dwa miesiące możemy spodziewać się ciągu dalszego tej sprawy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pierwszy to był jakiś ziomek co na FB zjechał francuskiego policjanta za mandat.
A tu link do komiksu na wrzuta.pl
http://czizus.wrzuta.pl/obraz/powieksz/6WsphpJ5uKV

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.