Facebook Google+ Twitter

"Mokradełko". Molestowanie, gwałt i polskie piekło kobiet

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2012-08-26 20:26

Niezwykle trafny tytuł książki wymyślił Mariusz Szczygieł i słusznie jest z niego dumny. Autorka także może być dumna nie tylko z mądrej książki, ale metody obserwacji i notowania faktów, jaką zastosowała podczas pracy nad „Mokradełkiem”.

okładka książki / Fot. .Teoretycy mogą się spierać o to, czy jest to obserwatorka uczestnicząca w życiu bohaterów, czy nawet reportaż wcieleniowy, bo spora ilość dni spędzonych z rozmaitymi członkami rodziny i znajomych molestowanej kobiety wymagała niemałych umiejętności aktorskich. W każdym rozdziale poświęconym prezentacji ludzi wydających opinię o tym, co się stało z Halszką, widać różnorodność warsztatu pisarskiego a także ewolucję narracji i stylu. To nie jest książka pisana z gotową tezą na temat pozornie znanej i osądzonej przez otoczenie bohaterki. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że im więcej o niej powiedziano, im bardziej zbliżamy się do niej, tym mniej jesteśmy skłonni wydawać o niej jakąkolwiek zdecydowaną opinię. Tymczasem ludzie nie mają takich oporów i chętnie wydają sąd o wielokrotnie gwałconej przez ojca, w dzieciństwie, dziewczynie.

Tytułowe „MokradełkoKatarzyny Surmiak-Domańskiej, kojarzy się zarówno z kobiecą fizjologią w najbardziej wrażliwych miejscach ciała, jak też z polskim bagienkiem, w którym toną zarówno krytykowane osoby, jak i krytykujący je ludzie z polskiego piekła rodem. Szczerze mówiąc nie bardzo odpowiada mi ta ukuta już przez recenzentów i powielana po wielokroć opinia o sąsiadach nieszczęśliwej kobiety. Owszem, są niesprawiedliwi oczekując od niej zachowania, które by ich nie irytowało. Ale oni nie przeżyli tego, co musiała ona przejść i poradzić sobie z bagażem tak ciężkich wspomnień w tzw. dorosłym życiu. Jednak nawet ta małostkowa, płytka i bezduszna opinia sąsiadów nie jest opinią wszystkich Polaków. Sądzi ją raczej środowisko, w którym dojrzewała i wyrosła na kobietę nie znajdującą szczęścia w miłości z wybranym mężczyzną.

Trudno ze spokojem znosić obwinionej matce jej głośne skargi i dzielenie się z postronnymi osobami najbardziej intymnymi szczegółami współżycia seksualnego. Agresywność i natarczywość skrzywdzonej Halszki Opfer wskazuje na obecność w jej psychice tzw. zespołu Tourrette’a. Krzykliwość ekstrawertyczki pozornie sprzyja wygaszaniu emocji poprzez naturalne wyczerpywanie sił fizycznych, ale czasami powoduje to rozkołysanie i wzmaganie się objawów złego nastroju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Obserwator
 • Obserwator
 • 29.08.2012 12:56

Jakie to wszystko jest pogmatwane, że aż strach! Biedne te kobiety, biedne dzieci i my wszyscy razem z nimi

Komentarz został ukrytyrozwiń
Medyk
 • Medyk
 • 29.08.2012 12:29

Wszystko to prawda, ale według mnie, sceptycyzm nigdy jeszcze nie doprowadził do rozwoju świata, ani o jotę. Natomiast rozwój zawdzięczamy skrajnym fanatykom idei, niemoralnym intelektualistom, artystycznym huliganom i wszelkiej maści fantastom. A propos omawianej książeczki, to mogę się podzielić własną obserwacją i refleksją po tej lekturze. Otóż, etiologia zwykłej grypy wskazuje, że człowiek zazwyczaj nie cierpi tylko na jedną z chorób, ale na ogół wiąże się to z powikłaniami i wychodzi towarzysząca jej dolegliwość z innej grupy chorób. W przypadkach chorób psychicznych i ciężko przeżywanej traumy jest to o wiele trudniejsze do zdiagbozowania. Można mówić jedynie o modelowym zachowaniu cierpiącej osoby przypominającym objawy już wcześniej sklasyfikowane i opisane. Jednak pomyślna kuracja wówczas jest skuteczna, gdy lekarz traktuje zachowania pacjenta, jako rezultat dynamicznych objawów, a nie ustalonej w katalogu określonej jednostki chorobowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sceptyk
 • Sceptyk
 • 29.08.2012 11:53

Z mężczyznami i babami to jest tak, że nigdy żadna krzywda nie jest winą tylko jednej strony. Gwałt bywa rezultatem prowokacji, rozwód nie jest sprawą jednej sprzeczki, a nawet brutalne morderstwo spowodowane jest szeregiem kumulujących się nieporozumień pomiędzy stronami sporu. Ocena ludzi bywa niesprawiedliwa, a nawet zupełnie odbiega od faktów. Człowiek jest takim stworzeniem, które kocha osądzać, krzywdzić i zabijać. Z naturą nikt do tej pory nie wygrał. Dlatego nawet najgrubsza książka nie pomieści wszystkich niuansów sytuacji, o jakich czytelnik nie ma pojęcia, bo autor uważa je za oczywiste i nie pisze o nich

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.08.2012 22:28

Na książki bohaterki w jej rodzinnym miejscu trzeba było zapisywać się w kolejce do biblioteki, a trzeba przypomnieć, że tam rzadko wzbogacano księgozbiór. Masz rację, Steniu, że ten temat wymaga szczególnego rodzaju odporności, ale ludzka ciekawość nie zna granic. To jednak prawda, że nic tak nie wzrusza, jak ludzkie nieszczęście... I stąd tak wielka popularność tej prawdziwej historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbyszku, mimo tak głębokiej i wszechstronnej analizy historii krzywdzonej kobiety,
nie zachęciłeś, książki nie przeczytam, wystarczy to, co napisałeś o tej patologicznej
latami trwającej sytuacji. Porażająco - przerażające!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.08.2012 17:56

A Pan?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojciech Król
 • Wojciech Król
 • 28.08.2012 16:57

Jest pan lekarzem?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.08.2012 16:05

Ja też dokładnie przeczytałem tę książkę i wszystkie istniejące recenzje. Z tego wyciągam osobiste wnioski, z którymi czytelnik ma oczywiście prawo się nie zgodzić. Po prostu dzielę się spostrzeżeniami

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojciech Król
 • Wojciech Król
 • 28.08.2012 13:25

Cytat: Agresywność i natarczywość skrzywdzonej Halszki Opfer wskazuje na obecność w jej psychice tzw. zespołu Tourrette’a

Czytałem tę książkę,ale nie przypominam sobie, aby wspomniano tam, że Halszka jest chora i do tego na zespół Tourrette’a.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.