Facebook Google+ Twitter

Mołdawia odwołała swojego ambasadora w Rumunii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-07 21:26

W związku z demonstracjami opozycji w Kiszyniowie władze Mołdawii odwołały swego ambasadora z Rumunii. Oficjalnie ambasador Lidu Gucu odwołano „w celu konsultacji". Rosyjskie media zwracają uwagę, że demonstranci wzywali do zjednoczenia Mołdawii z Rumunią oraz wywiesili flagę Rumunii nad budynkiem mołdawskiego parlamentu.

Wcześniej władze w Kiszyniowie wielokrotnie oskarżały Rumunię o mieszanie się w wewnętrzne sprawy Mołdawii. Kilkuset tysięcy Mołdawian zwróciło się bowiem do Bukaresztu o nadanie im rumuńskiego obywatelstwa.

Zarówno Mołdawianie, jak i Rumuni rozmawiają jednym językiem i wyznają prawosławie. Jednak Mołdawia od XIX wieku jest pod wpływami Moskwy - najpierw była częścią imperium rosyjskiego, a później radzieckiego.

W referendum przeprowadzonym 15 lat temu tylko niewielka część Mołdawian opowiedziała się za zjednoczeniem z Rumunią. Prawie 95 procent ludności chciało żyć w niepodległej Mołdawii. Dziś jest to jedno z najbiedniejszych państw w Europie. W opinii ekspertów nie jest wykluczone, że obecnie więcej Mołdawian chciałaby zjednoczenia z Rumunią, która należy już do Unii Europejskiej.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.