Facebook Google+ Twitter

Mołdawia: Powtórka wyborów parlamentarnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-29 08:54

Mieszkańcy Mołdawii po raz drugi w ostatnich miesiącach wybierają parlament. Powtórka kwietniowych wyborów jest uważnie obserwowana w całej Europie. Po poprzednim głosowaniu opozycja oskarżyła władze o fałszerstwa, a na ulicach stolicy kraju doszło do zamieszek.

W wyborach, które odbyły się na początku kwietnia, wygrali rządzący Mołdawią od kilku lat komuniści. Nie uzyskali oni jednak większości potrzebnej, by samodzielnie rządzić, a co za tym idzie, wybrać prezydenta. Opozycja zarzuciła władzom, że wyniki zostały sfałszowane. Na ulicach Kiszyniowa doszło do zamieszek, które brutalnie stłumiła policja. Zdecydowano, że wybory zostaną powtórzone.

Według sondaży, prawdopodobnie żadna z frakcji znów nie uzyska zdecydowanej większości. W tym wypadku trzeba będzie przystąpić do bardzo trudnych rozmów o koalicji. Jeśli te nie przyniosą rezultatu, parlament znów będzie rozwiązany, a mieszkańcy Mołdawii po raz kolejny pójdą do urn. Zrobią to jednak dopiero w przyszłym roku, bo tak mówi konstytucja.

Przyszłość Mołdawii jest istotna dla Unii Europejskiej. Kraj ten jest jednym z głównych członków Partnerstwa Wschodniego. Powszechnie sądzi się, że zwycięstwo opozycji może wyrwać Mołdawię z rosyjskiej strefy wpływów. Kilka dni temu z misją w Kiszyniowie gościł polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.