Facebook Google+ Twitter

Momo poucza dorosłych w Teatrze Polskim w Poznaniu

Każde dziecko marzy, żeby być dorosłym. Dlaczego? Ponieważ wtedy jest się wolnym i można robić „wszystko”. To nieokreślone dokładniej „wszystko” jawi się jako złoty środek na wszelkie kłopoty i wszystkie zachcianki.

 / Fot. fot.plakatKiedy świat dziecięcej wyobraźni staje się światem realistycznym? Kiedy zatracamy dziecięcą możliwość pojmowania świata jako źródła wszelakich możliwości? O rozwinięcie tej kwestii pokusił się Teatr Polski w Poznaniu, wystawiając na swoich deskach dramat Serge Kribusa pt. "Ścianananaświat".

Spektakl, w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz, grany jest w poznańskim teatrze od maja 2011 roku. Za przestrzeń sceniczną oraz kostiumy odpowiedzialne są Katarzyna Michalkiewicz i Monika Szwed, a nad muzyką czuwa Jan Kaliszewski. "Ścianananaświat" to przedstawienie rzeczywistości z perspektywy dziecka, które tłumaczy, na czym polega jego świat. Świat nieograniczonej wyobraźni, w której zwykła ściana staje się "ścianą na świat". Oto zostajemy zaproszeni na wykład Maurycego (zwanego Momo), niespełna dziesięcioletniego chłopca, który wykłada nam swoją wiedzę. Role mistrza i ucznia zostają zatem zamienione w przewrotny sposób. Czego nowego można się bowiem dowiedzieć od Momo?

Więc dorośli są po to, żeby nam mówić, co trzeba robić, co jest dobre i niedobre, co mamy mówić, myśleć, jeść. Kiedy mamy jeść. Kiedy mamy myśleć. Jak mamy spać, chodzić, za dużo się nie śmiać, nie śpiewać bez powodów, nie płakać (...). Rozumieć, nawet kiedy nie rozumiemy. (...) Nie wyobrażać sobie rzeczy, które nie istnieją, nie mówić o rzeczach, na których się nie znamy. Jeśli na niczym się nie znamy, nic nie mówić. Nie zaczynać czegoś nie kończąc, być posłusznym. Nie chcieć robić tego, co lubimy, bo w życiu nie zawsze robimy to, co lubimy. (...) Tak, nie mogę się doczekać, kiedy będę dorosły, no chyba że musiałbym robić tak jak wy, chyba że musiałbym być do was podobny. Bo wy jesteście nieszczęśliwi i nie mówcie mi, że jest inaczej. (...) A my byśmy chcieli, żeby to się zmieniło. I trzeba wszystko zmienić, wszystko. Niesprawiedliwości, wojny, biedy, przymusowe wygnania, trzeba zmienić cały świat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.