Facebook Google+ Twitter

MON: Jest nowa strategia obronności kraju

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-29 07:13

Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej przygotowało nową strategię obronności. Blisko 40-stronicowy dokument został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Ministrów.

Nowa strategia wypełnia lukę w istniejących obecnie dokumentach koncepcyjnych - uważa szef MON, Bogdan Klich.

Minister przypomniał, że mamy Strategię Bezpieczeństwa Narodowego z 2007 roku oraz niejawną, strategiczno-polityczną dyrektywę obronną z tego roku. Brakowało "łącznika" pomiędzy dwoma dokumentami - zaznaczył szef MON.

Do tej pory obowiązywała strategia obronności z 2000 roku. Ten dokument był już nieaktualny - powiedział minister Bogdan Klich. Zdaniem szefa resortu obrony stara strategia nie przystawała do współczesnych wyzwań.

"Tak wiele się zmieniło i w świecie i w Polsce, że tamten dokument nie opisuje tych przemian oraz nie pokazuje kierunków, w których powinien zmierzać nasz system obronny" - podkreślił minister Klich.
Nowa strategia to dokument, który będzie mógł przeczytać każdy. Szef MON uważa, że po lekturze strategii obywatele będą wiedzieli, jakie są podstawowe zadania dla armii oraz innych instytucji paramilitarnych, w sprawach związanych z obronnością państwa.

Według ministra Klicha zakończenie prac nad nową strategią ułatwi resortowi obrony programowanie rozwoju Sił Zbrojnych.

Strategia obronności składa się z sześciu rozdziałów. W dokumencie zapisano między innymi, że głównym punktem odniesienia dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej jest członkostwo w NATO i Unii Europejskiej oraz strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi.

W strategii zapisano też, że prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego na dużą skalę jest obecnie niskie. Możliwe są za to lokalne konflikty w pobliżu granic Polski. Dlatego też nasz kraj będzie utrzymywać zdolności bojowe, które pozwolą odpowiednio zareagować na takie niebezpieczeństwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.