Facebook Google+ Twitter

MON jest przygotowany na efekty światowego kryzysu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-15 21:05

Bogdan Klich podkreślił, że nawet jeśli wpływy do budżetu drastycznie spadną, to resort na pewno nie będzie oszczędzał na modernizacji sprzętowej polskiej armii.

Bogdan Klich wyjaśnił, że polska gospodarka wciąż dobrze radzi sobie z objawami światowego kryzysu. Pytany o możliwości cięć w budżecie resortu zapewnił, że nie będzie oszczędności na profesjonalizacji i modernizacji wojska. "Te dwa obszary są niejako pod kloszem" - powiedział Bogdan Klich. Dodał, że jeśli zaistnieje taka potrzeba zredukowane będą wydatki bieżące MON.

Szef resortu obrony potwierdził, że wycofujemy się z planów zakupu samolotów do tankowania w powietrzu. "Po co kupować sprzęt, który możemy pozyskiwać. Po co zawracać sobie głowę nowoczesnym sprzętem, który umieścimy w gablocie" - powiedział minister. Zaznaczył, że będziemy chcieli wykorzystywać tego typu maszyny z armii zaprzyjaźnionych państw.

Klich podkreślił, że będziemy trzymać się wymogów polonizacji kupowanego sprzętu. Chodzi o to, aby remonty i serwis mogły odbywać się w naszych zakładach. Minister przypomniał, że właśnie z tego powodu zrezygnowaliśmy z zakupu nowych niemieckich czołgów Leopard. Klich chwalił używane Leopardy, które są w polskiej armii. Zaznaczył jednak, że nie mógł się zgodzić na zakup nowych, kiedy producent nie przewidywał ich produkcji w naszych zakładach na Śląsku.

Minister Klich dodał, że resort nadal chce opierać dostawy sprzętu na długoterminowych umowach. Właśnie takie kontrakty są dla niego gwarancją modernizacji armii nawet w finansowo trudnych czasach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.