Facebook Google+ Twitter

MON na razie nie szuka kolejnych oszczędności w swoim budżecie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-14 08:31

Kierownictwo resortu milczy również w sprawie najnowszych pomysłów szefa rządu na cięcia w wojskowej kasie.

W miniony czwartek premier - po spotkaniu z prezydentem - powiedział, że trzeba się będzie zastanowić nad zawieszeniem ustawy, która gwarantuje stałe finansowanie armii. Chodzi o zapis o nakładach na obronność w wysokości 1,95 PKB.

Profesor Stanisław Koziej - były wiceminister obrony i strateg wojskowy - ostrzega przed manipulowaniem przy wskaźniku 1,95 PKB. Koziej dopuszcza jedynie znowelizowanie przepisów o finansowaniu armii. Według byłego wiceszefa resortu obrony można jedynie zmienić wysokość wskaźnika ale utrzymać go. Zdaniem profesora Stanisława Kozieja wartość tego zapisu polega na tym, że armia wie ile będzie mieć pieniędzy w perspektywie wielu lat.

Z kolei były szef MON Aleksander Szczygło zwraca uwagę, że zawieszenie - jak proponuje premier - stałego finansowanie armii, to pozorne szukanie oszczędności. Obecne przepisy - zdaniem Szczygło - mają samoregulację. Polega ona na tym, że jeśli wzrost PKB jest wyższy to i wskaźnik nakładów na wojsko jest wyższy. Natomiast - jak tłumaczył IAR szef BBN - jeśli państwo notuje spadek PKB to przekłada się to również na budżet MON.

W opinii ministra Aleksandra Szczygło likwidacja wskaźnika 1,95 PKB oznaczałaby w rzeczywistości powrót do lat 90. Wtedy nakłady na wojsko były ustalane co roku i były uzależnione - jak powiedział Szczygło - od poszczególnych ekip rządzących.

Minister Szczygło podkreślił, że będzie - jako szef BBN - apelował do rządu i szefa MON o wstrzymanie się od pochopnych decyzji w sprawie finansowania wojska. Minister zaznaczył również, że prezydent z pewnością nie pozwoli na powrót do niepewnego - corocznego - budżetowania armii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.