Facebook Google+ Twitter

MON nie przewiduje zakupu satelity dla potrzeb wojskowych

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak nie potwierdza, by planowano lub projektowano budowę polskiego satelity z przeznaczeniem dla Wojska Polskiego. Nie rozważa się też zakupu satelity w najbliższym czasie.

Nie do końca oficjalne zdanie w temacie polskiego wojskowego satelity pojawiło się na portalu społecznościowym Twitter. Użytkownik, Tomasz Siemoniak odpowiedział na pytanie internauty Wojciecha Damiana: "Czy WP planuje wykorzystanie technik satelitarnych (obrazowanie, przesył danych) w oparciu o własnego satelitę?"

Minister odpowiedział: "Techniki satelitarne tak, satelita nie." Możliwość użytkowania własnego satelity przez WP poruszona została na łamach polskiego serwisu astronautycznego Kosmonauta.net.

O usługach satelitarnych jakie pozostają do dyspozycji WP wiadomo niewiele. Do tej pory korzystano z rosyjskiego satelity Yamal-202 (Gazprom Space Systems), który w swej ofercie zawierał najniższy koszt jaki winien ponosić użytkownik. Około 20 tysięcy dolarów miesięcznie nie wydaje się być wygórowaną opłatą.

Jednocześnie, często powtarzano wątpliwości co do bezpieczeństwa i ochrony danych przesyłanych za pośrednictwem tego satelity. Obecnie WP nie korzysta już z usług Yamala, zaś nowy dostawca jest jeszcze oficjalnie nieznany.

Tak więc, MON pozostaje zainteresowany rozwijaniem własnych technik, projektów i programów jak również zakupem usług. Budowa lub nabycie satelity dla potrzeb wojskowych jest w najbliższym czasie mało prawdopodobna.

Serwis astronautyczny przypomniał, niejako przy okazji, że w lipcu 2008 roku pojawiły się pewne doniesienia o projekcie Mazovia. Pod tą nazwą krył się satelita będący polskim przedsięwzięciem, którego koszt szacowano wówczas na około 31 mln dolarów. Jak donosił w 2008 roku EE Times, Mazovia nie ustępowała pod względem stopnia rozwoju technologicznego podobnym projektom realizowanym przez Francję czy Niemcy.

Projekt, mający być finansowany przez MON, pomyślany był do wykorzystania dla celów militarnych. W kwietniu 2010 roku Centrum Badań Kosmicznych przedstawiło wizualizację Mazovii. Od tego czasu o projekcie brak informacji w publikacjach ogólnodostępnych.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

baca
  • baca
  • 13.08.2012 06:17

rusofobia i ostra paranoja to straszna mieszanka ....... cala ta afera z tym rosyjskim satelita wskazuje na gleboki kretynizm tych ktorzy ta afere wymyslili ..... taka jest polska rasa

Komentarz został ukrytyrozwiń
bogdan kubik
  • bogdan kubik
  • 26.02.2012 18:45

CZY MON W OGÓLE ZAINTERESOWANE JEST UTRZYMANIEM WOJSKA DLA OBRONNOŚCI KRAJU??/JAK NA RAZIE ROBI DOKŁADNIE ODWROTNIE OD INNYCH SUWERENNYCH KRAJÓW.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i całe szczęście, że go nie kupują bo jak znam życie zamówili by go w USA, po czym okazało by się, że to muzealny złom z którym Amerykanie nie wiedzieli co robić, więc go nam wcisnęli. Były by problemy z umieszczeniem go na orbicie, a potem większość czasu miałby różne usterki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super, lepiej wydawać miliardy na nieprzydatne samoloty F-16.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.