Facebook Google+ Twitter

MON nie przyznał asysty wojskowej podczas pogrzebu komunistycznego generała

Pogrzeb generała Tadeusza Pietrzaka odbędzie się bez asysty honorowej Wojska Polskiego. Ze śledztwa IPN wynika, że z jego rąk mogło zginąć 30 partyzantów NSZ. W grudniu 1970 był komendantem głównym Milicji Obywatelskiej.

 / Fot. By GrzegorzPetka (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsGenerał Tadeusz Pietrzak był w swojej karierze m.in. dowódcą wojsk wewnętrznych MSW, zastępcą dowódcy Informacji Wojskowej, a także komendantem głównym Milicji Obywatelskiej w czasie wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. IPN ustalił, że w 1946 r. Pietrzak mógł zabić 30 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Ze śledztwa wynika, że wrzucał granaty do pomieszczenia, w którym przebywali partyzanci - pisze "Rz"

Kwestia pochówku generała Pietrzaka wzbudziła kontrowersje. Jako kawalerowi orderu Virtuti Militari przysługiwała mu asysta honorowa podczas pogrzebu. Zaprotestowali m.in. byli żołnierze NSZ. Początkowo MON tłumaczył, że nie może odmówić asysty z powodu procedur. Dziś rzecznik resortu Jacek Sońta napisał na Twitterze, że komunistyczny wojskowy nie będzie pogrzebany w asyście żołnierzy Wojska Polskiego.

Pogrzeb gen. Pietrzaka rozpoczął się o 12.15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. IPN podaje na swojej stronie informacje o przebiegu jego kariery.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.