Facebook Google+ Twitter

MON ujawnił wstępne wyniki kontroli wewnętrznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-28 15:58

Audyt, jak poinformował szef MON Bogdan Klich, pozwoli racjonalnie wydać kilkaset milionów złotych z tak zwanej rezerwy budżetowej. Minister powiedział, że raport z audytu jest już gotowy, do publicznej wiadomości zostanie podany po zatwierdzeniu przez monowską komisję budżetową.

Jak zaznaczył Bogdan Klich, dzięki tej kontroli będzie mógł bardziej racjonalnie zagospodarować pół miliarda, które czekały w rezerwie resortu. MON musiał zrobić "remanent" finansów po wprowadzeniu w życie cięć budżetowych. Na początku roku premier nakazał wszystkim ministrom znalezienie oszczędności - MON ściął wydatki o prawie 2 miliardy złotych.

Wewnętrzny audyt - jak podkreślił minister Klich - wykazał, że są jeszcze niewielkie wolne środki w budżecie MON. Dzięki kontroli udało się znaleźć 104 miliony złotych. Środki te zostaną przekazane na pilne potrzeby MON-u. Minister Klich przy tej okazji zaznaczył, że ma świadomość, iż potrzeby wojska w każdej dziedzinie są dużo wyższe. Niestety na więcej nie pozwala tegoroczny budżet.

Jednym z efektów kontroli są również renegocjacje umów z przemysłem zbrojeniowym. Trwają one od początku marca, a teraz widać wreszcie ich pierwsze efekty.

Wiceminister Zenon Kosianiak-Kamysz, który prowadził rozmowy ze zbrojeniówką, wstępnie renegocjował 24 ze 160 umów. 7 z nich zostało już podpisanych na nowych warunkach. MON chce zmienić tak zwane umowy sztywne, które zostały podpisane na ten rok. Jednym z zabiegów jest zgoda na przelanie płatności w 2010 roku albo zmniejszenie zamówionego sprzętu w zakładach.

W ramach cięć ministerstwo musi zadowolić się nieco ponad 2 miliardami na modernizację. W pierwotnym planie było prawie 5 miliardów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.