Facebook Google+ Twitter

MON: VIP-y polatają embraerami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-12 15:38

Dwa pierwsze samoloty typu Embraer 175 dla vipów trafią do wojskowej floty w styczniu 2010 roku. Obecnie LOT pracuje nad dopracowaniem wersji pasażerskiej maszyn do standardów vipowskich.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział IAR, że potrwa to kilkanaście tygodni.
Szef MON poinformował, że Embraery są w Polsce i LOT obiecuje, że wywiąże się z wcześniejszej umowy. Minister Klich powiedział też, że podpisał list intencyjny z prezesem największego naszego przewoźnika w tej sprawie.

Samoloty do przewożenia najważniejszych osób w państwie będą tylko wypożyczone Siłom Powietrznym na kilka lat. Będzie to swego rodzaju leasing - bez konieczności wykupienia sprzętu na własność.

Osobną sprawą jest przetarg na docelowe samoloty dla vipów. Teraz w MON trwają prace nad specyfikacją zamówienia. Od wielu lat ministerstwo planuje kupno nowych maszyn, ale do tej pory zawsze kończyło się na zapowiedziach.

Zakup samolotów, które będą przewozić najważniejsze osoby w państwie, jest nieunikniony. 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego z Warszawy, który zajmuje się obsługą vipowskich lotów, ma do dyspozycji dwa samoloty typu TU-154 oraz cztery JAKi-40. Wszystkie maszyny są po wielokrotnych remontach i pamiętają czasy PRL-u.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.