Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26692 miejsce

Mona Lisa, czy może raczej "Mama Lisa"?

Najsłynniejszy obraz świata od zawsze wzbudzał kontrowersje i był poddawany rozmaitym badaniom. Tym razem naukowcy wysnuli tezę, że słynna Giocconda w trakcie malowania obrazu była w ciąży- informuje serwis yahhoo.com.

Francuscy naukowcy, badający arcydzieło „Mona Lisa” w trójwymiarowych projekcjach twierdzą, że „Madam Lisa” prawdopodobnie była w ciąży, lub urodziła dziecko niedługo przed ukończeniem obrazu. Kontrowersyjny wniosek został wysnuty na podstawie analiz ubrania w jakim pozowała najsłynniejsza Joconde.

Spekulacje ustąpiły miejsca żarliwej dyskusji tuż po przeprowadzeniu badań obrazu z użyciem podczerwieni. Podobno „guarnello” (strój, Mony Lisy) bardzo przypomina zwiewny szal, którym nakryła się kobieta z obrazu Sandro Botticelli’ego „Portrait of a Lady” („Portret kobiety”). Obraz ten przedstawia kobietę ciężarną.

Podobno woalka ma być dowodem na historyczną hipotezę mówiącą o rzekomym zamówieniu florenckiego kupca Francesco del Giocondo na obraz swojej małżonki. Dzieło miało zostać wykonane w celu uczczenia narodzin drugiego syna małżeństwa.

Cała teza jest oczywiście jedynie przypuszczeniem. Michael Menu – naukowiec prowadzący francuskie muzeum przyznał w środowym wywiadzie dla The Associated Press, iż ciemne tło i działania konserwujące wiekowe dzieło uniemożliwiają nawet ustalenie „na pewno” koloru stroju postaci przedstawionej na obrazie. Kumulacja wszystkich czynników utrudniających badania może sprowadzać na fałszywe tropy.

Czy Mona Lisa naprawdę była w ciąży? Czy niesamowity Leonardo ukrył w swoim dziele jeszcze jakieś tajemnice? Na te pytania prawdopodobnie nawet najlepsi naukowcy świata jeszcze długo nie znajdą odpowiedzi, co z całą pewnością doda tajemniczej postaci jeszcze więcej „magicznego” magnetyzmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

scenariusz bys napisal a nie ;) hehe:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paweł, co to za lanie wody o Mona Lisie? Napisałbyś coś porządnego o rpgach, o próbie stworzenia wałbrzyskiego koła RPG.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.