Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3418 miejsce

Monastyr Rylski - najważniejsze miejsce Bułgarii

Bułgarzy w Monastyrze Rylskim widzieli ostoję narodu. Założyciel klasztoru, święty Iwan Rylski - cudotwórca, zapewnił temu miejscu wielowiekowe znaczenie. Do dziś miejsce jest licznie odwiedzane nie tylko przez Bułgarów.

św Iwan Rilski - fresk z Monastyru / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3b/Ivan_Rilski_-_fresco_from_church_in_rila_monastery-bulgaria.JPGŚwięty Iwan Rylski
Pisząc o Monastyrze Rylskim, nie można pominąć osoby, która spowodowała jego powstanie. Eremita Iwan mieszkał z początku w skalnej grocie (istniejącej do dziś i położonej ok. 5 kilometrów od Monastyru). W 927 roku założył niewielki klasztor.

Iwan urodził się w 867 roku we wsi Skrino (nieopodal dzisiejszego miasta Dupnica, a dawniej Sardica). Jego rodzicami byli Bułgarzy, a Iwan wychowywał się razem z bratem. Rylski urodził się w okresie chrystianizacji dokonywanej przez cara Borysa I (852-889), który przyjął chrzest w 865 r.

Iwan po śmierci rodziców rozdał swój majątek ubogim. W wieku 25 lat wstąpił do monastyru pw. św. Dymitra, leżącego pod górą Ruen. Zdobył tam wykształcenie, nauczył się czytać i pisać. Poznał Pismo Święte. Potem opuścił monastyr i rozpoczął pełną ascezy wędrówkę jako eremita. W trakcie wędrówki zarówno nie raz był kuszony przez szatana, jak i narażony na działania demonów.

 / Fot. R. GrzeszczykOkoło 900 roku przybył w okolicę miejsca, w którym stoi klasztor. Zamieszkał w jaskini. Miejsce to i dziś jest odludne, zaszyte w górach. Tu Iwana dotknął szereg prób, z których wychodził zwycięsko na chwałę Pana, pokonując wszystkie szatańskie zasadzki - napadali nań bandyci, oskarżał go własny brat.

Sława osoby Rylskiego i cudów rozchodziła się coraz dalej. Przybywali doń pielgrzymi i poszukujący wsparcia oraz pomocy. Karmił głodnych, uzdrawiał chromych. Nie podobało się to diabłu, który zrzucił Iwana ze skały. Ten przetrwał i taką srogą próbę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetnie wpleciona w historię legenda :-)
Byłam w Rilskim Monastyrze, zwiedzałam, fotografowałam,
przewodniki czytałam, ale tak rozbudowanej wiedzy
wówczas nie posiadałam.
Bardzo interesujący artykuł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krysiu, polecam jeszcze Monastyr w Rożenie. Cisza, spokój, nabożne skupienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł:)
Spędziłam miesiąc w Bułgarii na obozie geologicznym w 1977 roku. Zachwyciła mnie przyroda. Nie zwracałam wtedy większej uwagi na zabytki. Widzę, że warto tam wrócić, by zwiedzić Bułgarię pod kątem historii i sztuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.