Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31538 miejsce

Money, money, money - czyli studencie, skąd wziąć pieniądze?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-06 11:39

Październik za nami, listopad kwitnie. Studenci rozgrzewają się na uczelnianych korytarzach. Dla wielu z nich studia to okres, w którym z dala od rodziny uczą się dorosłego życia. Jak mogą radzić sobie na "swoim" ze studenckim portfelem?


Preferencyjny kredyt studencki - tanie pieniądze na czas studiów


 / Fot. GRZEGORZ JAKUBOWSKI /PAPKredyty studenckie są dotowane przez państwo. Oprocentowanie takiego kredytu to zaledwie połowa stopy redyskontowej NBP, która obecnie wynosi zaledwie 3,75 proc. Ponadto spłata kredytu rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od momentu zakończenia studiów, a do tego czasu nie są naliczane żadne odsetki. Wypłata kredytu następuje w comiesięcznych transzach, z wyjątkiem dwóch miesięcy wakacji, po 400 lub 600 zł. Jest to więc duży zastrzyk gotówki dla żaka, którą można wykorzystać na bieżące wydatki bądź też inwestycje. Co więcej, kredyt jest umarzany w 20 proc. kredytobiorcom, którzy ukończyli studia w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów uczelni. W szczególnych przypadkach może on być również umorzony w całości lub części ze względu na trudną sytuację życiową lub trwałą niezdolność do spłaty zobowiązań.

Z preferencyjnych kredytów mogą skorzystać studenci uczelni publicznych oraz prywatnych, studiujący w trybie zarówno dziennym, zaocznym jak i wieczorowym, pod warunkiem, że rozpoczną studia przed ukończeniem 25. r.ż. Od 2004r. mogą się o nie ubiegać również doktoranci. Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu mają oczywiście osoby w trudnej sytuacji materialnej. Dochód na osobę w rodzinie studenta uprawniający do otrzymania kredytu z roku na rok rośnie - w ubiegłym roku wyniósł 2500 zł. W pierwszym roku funkcjonowania tego kredytu próg wynosił zaledwie 550 zł. Obecnie kredyt jest więc dostępny niemal dla każdego. Jedyną trudnością w uzyskaniu może być ustanowienie poręczenia, jednak i w tej kwestii państwo zaczyna wspierać studentów. Ci, którzy nie mogą samodzielnie sprostać wymogom banków w zakresie zabezpieczenia, mogą ubiegać się o poręczenie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego albo Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z kredytu studenckiego korzystają głównie ci, którzy mają trudną sytuację materialną i potrzebują dodatkowych funduszy na utrzymanie w okresie studiów. Pokój w akademiku czy stancja kosztują niemałe pieniądze i często rodzice niepracujących studentów nie mogliby pozwolić sobie na takie wydatki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.