Facebook Google+ Twitter

Mongolia zadebiutuje w hokejowych mistrzostwach świata

Mongolia przeciętnemu człowiekowi kojarzy się z malowniczymi stepami i Czyngis-chanem. Hokej na lodzie póki co raczej nie rozsławi Mongolii, ale to właśnie w tej dyscyplinie Mongołowie zadebiutują w przyszłorocznych mistrzostwach świata.

Jak informuje Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie, w dniach 15-20 kwietnia 2007 roku w irlandzkim Dundalk odbędą się mistrzostwa świata dywizji III. Jest swego rodzaju czwarta liga w hokejowej hierarchii. To właśnie od tego najniższego etapu zaczynają swe przygody w światowym hokeju debiutujące reprezentacje. I to właśnie w 2007 roku po raz pierwszy udział w nich wezmą Mongołowie. Początki na pewno nie będą łatwe, tym bardziej, że pierwszym przeciwnikiem Azjatów będą gospodarze turnieju (notabene Irlandczycy zadebiutowali w Mistrzostwach Świata niewiele wcześniej, bo w 2004 roku). Oprócz Irlandczyków, drużyna Mongolii za rywali mieć będzie: Armenię, Luksemburg oraz dwóch spadkowiczów z dywizji II. Nową Zelandię i Republikę Południowej Afryki. O szczebel wyżej awansują dwa najlepsze zespoły w grupie.

Historia hokeja w Mongolii sięga lat 60. XX wieku, kiedy to pracownicy z całego Związku Radzieckiego grywali w hokeja, przeważnie w okolicach Ułan Bator, stolicy kraju. Pierwszymi narodowymi rozgrywkami były mistrzostwa miasta Ułan Bator w 1970 roku, natomiast w 1991 po raz pierwszy kluby walczyły o mistrzostwo Mongolii. Siedem lat później uformowano Mongolską Ligę Hokeja na Lodzie. Przełomowym był rok 1999, kiedy to Mongolia stała się członkiem IIHF (Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie). Co ciekawe w Mongolii nie ma żadnego krytego lodowiska, jest natomiast 12 otwartych. Sprawia to, że hokeiści muszą grac i trenować w wielkim mrozie, nie wyłączając temperatur do 30°C poniżej zera. Nie przeszkadza to w grze, gdyż jak mówi Choijiljav Purevdaavaa, sekretarz generalny Mongolskiego Związku Hokeja na Lodzie, w międzynarodowym światku hokejowym nazywany po prostu „Pujee”: „Kochamy tę grę i gramy z wielka pasją”. W całej Mongolii zarejestrowanych jest 840 hokeistów

Liga w Mongolii ma typową formułę, ale inny sposób rozgrywania. Składa się ona z 6 zespołów. Pierwszy etap jest rozgrywany w jednym mieście. Drużyny rozgrywają mecze w przeciągu pięciu dni, natomiast rozgrywki kończą się podczas drugiego etapu, mającego taką samą formułę. 4 najlepsze zespoły awansują do fazy play-off, gdzie gra się do dwóch wygranych meczów. Przegrani rozgrywają jeden mecz o brązowy medal, a zwycięzcy spotykają się w meczu o złoto. W 2006 roku, po raz trzeci z rzędu, mistrzem została drużyna Baganuur City, która w finale pokonała 6:3 Khangardi Erdenet.

Hokeiści z Mongolii mają za sobą debiut w międzynarodowej imprezie. W 1999 roku wzięli udział Azjatyckich Igrzyskach Zimowych rozgrywanych w Korei i zdołali tam odnieść pierwsze zwycięstwo 5:4 z Kuwejtem, nie biorącym udziału w nadchodzących mistrzostwach świata. Wcześniej jednak przyszły dotkliwe porażki: 0:40 z Kazachstanem i 1:14 z Koreą.

Mongołowie nie będą faworytem do awansu do dywizji II. Zapewne jako debiutant będą musieli zapłacić frycowe. Jednak po ciężkich początkach i wraz z nabieranym doświadczeniem mogą przyjść pierwsze sukcesy. Oby ta przyszłość nie była zbyt odległa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

0:40?!?!?!?! Takiego meczu to jeszcze w życiu na oczy nie widziałam. No to raczej nie wróżę Mongolii sukcesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.