Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16881 miejsce

Mongolska dumka na dwa serca

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-12-22 20:43

Sergei Bodrov to reżyser najnowszej epickiej produkcji historyczno-biograficznej opowiadającej o życiu wielkiego wojownika i wodza mongolskiego ludu – Czyngis-Chana. Film o tej samej nazwie możemy od kilku tygodni zobaczyć w kinach.

Plakat Filmu/ Materiały promocyjne / Fot. www.filmweb.plTen dramat historyczny opowiada o życiu młodego 9-letniego chłopca Tamudżina. Wraz z ojcem, Chanem niewielkiego plemienia, wyrusza zgodnie z tradycją na poszukiwanie żony. Ojciec jako doświadczony wódz zaplanował ożenić syna z kobietą z plemienia, któremu kiedyś porwał własną żonę i z którym jest w stanie wojny. Takie małżeństwo byłoby aktem rozejmu. Jednak syn, wybiera swoją przyszłą małżonkę w wiosce, w której wraz z rodzicem zatrzymał się w podróży. Zadowolony z dorosłości i samodzielności syna ojciec rezygnuje z dalszej podróży.

W drodze powrotnej zostaje jednak otruty przez Tatarów. Jego służba buntuje się przeciwko młodemu Tamudżynowi i zabiera jego matce cały majątek. Wódz rebeliantów, który obwołuje się nowym Chanem, obiecuje zabić młodego Czyngis-Chana, gdy tylko ten dorośnie. Tymczasem jednak młody chłopak staje się jego niewolnikiem i sługą. Lata w niewoli okupionej wielkim cierpieniem sprawiają, że Tamudżin staje się twardym i walecznym wojem. Teraz może wyruszyć na poszukiwania obiecanej mu żony i walczyć o należne mu królestwo.

kard z filmu/dystrybutor / Fot. www.monolith.plkard z filmu/dystrybutor / Fot. www.monolith.plNajwiększą zaletą filmu Bodrova są zapierające dech w piersiach, piękne malownicze obrazy. Przestrzenie mongolskich stepów, gór czy wiosek dają olbrzymie pole do popisu twórcom odpowiedzialnym za zdjęcia. Zmieniające się wraz z toczącą się akcją czy porami roku widoki są fenomenalne. Duże brawa należą się także montażystom. Liczne sceny epickich walk, z tysiącami statystów są dynamiczne i świetnie zrealizowane. Reżyser nie zapomina także o dobraniu odpowiedniej muzyki, która dobrze oddaje klimat średniowiecza i przenosi nas w świat wschodu.

Samej fabule trudno zarzucić jakieś niedociągnięcia, ale szczerze trzeba przyznać, że historia opowiedziana nam przez Bodrova nie rzuca na kolana. Jest raczej poprawnie napisana, widz z pewnością nie będzie się nudził, ale do najwyższej półki gatunku jeszcze trochę brakuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dobrze zrealizowany film z dobrze napisaną recenzją. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.