Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monografia „Małe Sceny Wielkiego Zamku” w Szczecinie

Ewa Bo
Ewa Bo
16 grudnia o godz. 19.00 na Zamku Książąt Pomorskich, odbędzie się uroczysta premiera monografii Teatru Krypta i Piwnicy przy Krypcie pn. „Małe Sceny Wielkiego Zamku” z udziałem autorów: Ryszarda Markowa i Artura Daniela Liskowackiego.

Wydanie książki z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia Teatru Krypta i dwudziestopięciolecia Piwnicy przy Krypcie to przedsięwzięcie ważne nie tylko dla tradycji teatralnej, lecz także dla zachowania pamięci historycznej o dokonaniach artystycznych małych scen wielkiego zamku. Wyjątkowość publikacji podkreśla również fakt, że jest ona jedynym dostępnym źródłem wiedzy o scenach, które uczestniczyły aktywnie w życiu teatralnym Pomorza Zachodniego, czego owocem były tak znaczące wydarzenia artystyczne, jak Dymnalia.

Kameralne gotyckie wnętrze dawnej krypty grzebalnej książąt pomorskich stworzyło niezwykle oryginalną przestrzeń artystyczną, przestrzeń, która wręcz obligowała do artystycznych eksperymentów i aktorskich wyzwań, do poszukiwania nowych form przekazu sztuki. Krypta, najmniejsza w Polsce scena zawodowa i alternatywna, zuchwale mierzyła się z wielką klasyką, przełamując ograniczenia teatru pudełkowego. Wraz z Piwnicą stała się nietuzinkowym miejscem spotkań aktora z publicznością.

Współczesna prasa nazywała zamkowe sceny teatralne ewenementem o randze międzynarodowej, miejscem, gdzie postępowanie w stosunku do klasyki, wzbogacone o pasję aktorów, pozwoliło wpisywać odbywające się tam spektakle w wyjątkową przestrzeń gotyckich podziemi Zamku i tworzyć niepowtarzalny klimat „piwnicznych" przedstawień. Wizerunek artystyczny scen Zamku Książąt Pomorskich doskonale oddają słowa Józefa Grudy, dyrektora Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, który trafnie zdefiniował misję teatru, określając go jako własność społeczeństwa budującego teatr na swoją miarę. To oczywiste postrzeganie funkcji teatru sprowadza się do jednego wniosku - teatr jest dobrem zbiorowym, integralnym składnikiem życia społecznego oraz odbiciem społecznych potrzeb duchowych. Taką właśnie rolę odgrywały obie, historyczne już, sceny Zamku.

Udokumentowanie historii Teatru Krypta i Piwnicy przy Krypcie ocali artystyczny dorobek obu scen oraz pamięć o tych, którzy te sceny tworzyli, co jest niezwykle istotne w momencie, gdy zostaje zamknięty pewien rozdział historii. Oba teatry - po modernizacji skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich - będą funkcjonować w jednej przestrzeni teatralnej pod wspólną nazwą Teatr „Piwnica przy Krypcie".

Na widzów czekają upominki: bezpłatny egzemplarz monografii.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto