Facebook Google+ Twitter

Monopolizacja tolerancji

Jedna z definicji totalitaryzmu zakłada, że mamy z nim do czynienia wtedy, gdy jedna z grup, instytucji osób, zdobędzie monopol na prawdę*. Obecnie pewne środowiska próbują zrobić to samo z tolerancją.

Berlin, East Side Gallery Creative Commons Attribution 3.0 Unported license / Fot. Mary Mackay: "Tolerance"Jednym z przewodnich tematów szeroko pojętej debaty publicznej jest kwestia tolerancji, a raczej jej braku, który według niektórych mediów i osób publicznych, jest wielkim problemem polskiego społeczeństwa. Znamienne są jednak dwie kwestie: po pierwsze, tolerancję próbuje się zawężać tylko do niektórych zjawisk i zachowań, po drugie zaś osoby, które braku tolerancji nie widzą i które nie akceptują pewnych odmienności, szkaluje się i nie toleruje się ich, a przecież miało się znaleźć miejsce dla wszystkich poglądów, zachowań i zjawisk. Warto przeanalizować kilka przypadków, które zdają się potwierdzać tezę, że niektórzy chcą decydować o tym co, kogo, gdzie i w jaki sposób tolerować.

Zawężanie pojęcia tolerancji

Przemoc w szkołach w ostatnich latach lawinowo rośnie. Problem ten próbuje się zawęzić tylko do jednej sprawy: prześladowane są osoby homoseksualne. Nie zwraca się uwagi na to, że obrażane są dzieci otyłe, z niedowagą, a nawet o rudych włosach. Najważniejsza jest kwestia orientacji seksualnej, reszta dyskryminowanych dzieci niech radzi sobie sama.

Były już poseł PO, Robert Węgrzyn, zasłynął niegdyś następującą wypowiedzią: "Coś mi kiedyś Andrzej Czuma wspomniał - już tak żartobliwie powiem - z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami... to chętnie bym popatrzył". Ten niewinny żart kosztował go miejsce w partii, a politycy i media wylali na niego wiadro pomyj. Posłanka Mucha, która na temat leczenia starszych ludzi miała dosyć osobliwe zdanie ("nie chodzi i nie będzie chodzić, bo się nie zrehabilituje" - tymi słowami podważyła sens wizyt starszych osób u lekarzy), mogła spać spokojnie po swojej wypowiedzi. Nie było w niej nic o gejach, więc po co w ogóle się tym zajmować.

Anna Grodzka, posłanka na Sejm RP, niewątpliwie wzbudza wiele kontrowersji. Jakikolwiek żart z niej zostanie jednak uznany za niebywałe świństwo, chamstwo i przejaw nietolerancji, a nawet szowinizmu. Z racji bycia osobą transseksualną, stała się niemal nietykalna. Nikt mi jednak nie wmówi, że posłanka nie ma męskiego głosu, nikt nie przekona mnie, że jest atrakcyjna jako kobieta (choć niektóre media publikują materiały w stylu "Ania wygląda coraz piękniej" lub "Seksowne zdjęcia posłanki". Bzdura). Wracając jednak do sedna. Przez większość kadencji Lecha Kaczyńskiego obiektem drwin był jego wzrost (cecha fizyczna, nie mająca wpływu na sprawowanie urzędu, niezależna od prezydenta).

Niejednokrotnie wyśmiewano się z postury Przemysława Gosiewskiego (krótkie rączki i nóżki, chodzi jak kaczka), oka Anny Fotygi, głosu Józefa Oleksego i wielu innych cech fizycznych u znanych osób. Wytykano także wspólny wyjazd na wakacje ówczesnych parlamentarzystów: Janusza Maksymiuka i Sandry Lewandowskiej (ze względu na różnicę wieku). To wszystko było dozwolone, wręcz wskazane do wyśmiania. Skrytykowanie Grodzkiej za cokolwiek powoduje lawinę oburzenia i wyzwisk.

Powszechne były żarty z Marit Bjoergen (norweska biegaczka narciarska), gdy ukazały się w sieci jej zdjęcia z odsłoniętymi ramionami. Niejednokrotnie nazwano ją "facetem". Niewątpliwie dla mnie były one męskie, taka jest moja prywatna ocena jako mężczyzny. Jednak Anna Grodzka też ma wiele męskich cech fizycznych, ale nazwanie jej "facetem" zostałoby całkiem inaczej odebrane przez media i "broniących uciśnionych". W jednym przypadku wszystko jest w porządku, w drugim mamy do czynienia z nietolerancją. Absurd.

To coś w rodzaju homotolerancji, bo głośno mówi się tylko o przypadkach nietolerowania osób odmiennej orientacji seksualnej, choć i tak zdecydowana większość tych przypadków jest naciągana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

piotreq
 • piotreq
 • 25.09.2012 16:07

online kenny87 :: dzisiaj 16:06
Z tego artykułu aż bije prawicowa propaganda. W jakim świecie i w jakim kraju żyje szanowny autor, gdzie w szkołach z tak wielką gorliwością zwalcza się nietolerancję wobec homseksualistów? Bo w Polsce to raczej (homo)seksualność uczniów jest tematem tabu a uczeń liceum ujawniający się jako gej stałby się powodem drwin nie tylko niektórych kolegów ale także nauczycieli. Wreszcie, czy nie wolno się śmiać z posłanki Grodzkiej? Ja słyszałem o wiele więcej żartów z tej posłanki niż np. z Gosiewskiego mimo że nie piastuje ona żadnego ważnego urzędu w administacji jest po prostu jednym z 460 posłów. Wreszcie nawet w konstytucji jest zakazna nietolerancja, wymienione są nietóre kwestie z nazwy, np. płeć czy religia. orientacja seksualna zepchnięta jest w domyśle do pojęcia "inne powody". Chyba autor najbardziej byłby zadowolony jakby w Polsce nietolernacja wobec homoseksualistów była dozwolona ale zabronione byłoby jakiekolwiek śmianie się np. z religii rzymskokatolickiej... A przepraszam, tak właśnie u nas jest :/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbyszek
 • Zbyszek
 • 23.09.2012 22:32

Artykuł ciekawy i prawdziwy... Nasuwa się jednak po jego przeczytaniu pewne pytanie : Czy warto robić cokolwiek ? Walka o poszanowanie praw homo jest słuszna i w dodatku "trendy" ... No właśnie "trendy" ... Zabawne jest i zarazem żałosne ,gadanie o tym że pomoże się tym ludziom ... Póki co pomaga to politykom w karierze ... Za to gospodarka stoi , służba zdrowia kuleje , szkoła wydaje się coraz bardziej instytucją wmuszającą w człowieka te informacje które sprawią iż obywatel nie będzie całkowitym analfabetą... Co ma to do tolerancji? A to że biednych,bezrobotnych , niekończących szkoły wyszydza się i traktuje jako ludzi drugiej kategorii ... Strefa NGO coś tam robi ale cóż z tego ? Rzadko kiedy cokolwiek z ich działań zmienia sytuację ogólną w kraju ... Żyjemy w smutnym państwie mimo iż mamy piękne tradycje,wielu wspaniałych ludzi ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Borowczyk
 • Borowczyk
 • 22.09.2012 16:04

Lizus dupowłaz

Komentarz został ukrytyrozwiń
didi
 • didi
 • 20.09.2012 13:03

Łukasz jak zwykle świetny artykuł. 100% racji. Pozdrawiam serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

widzisz to czego inni za nic dostrzec nie potrafią najzabawniejsze w tym wszystkim, że zadeklarowani zwolennicy tolerancji i wolności wypowiedzi obsesyjnie wręcz nie tolerują równocześnie innego zdania niż ich

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Łukasz Wolski - nikt nikomu nie odmawia prawa do posiadania swojego zdania. Ale pomiędzy posiadaniem go, a negatywnymi wypowiedziami z jego powodu pod czyimś adresem jest wielka różnica.

Prosty przykład:
- jeśli dla kogoś palenie papierosów to idiotyzm nie oznacza to, że ma na temat każdego palacza wypowiadać się per: "ten idiota"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
 • Jolka
 • 16.09.2012 21:13

@ Panie Wolski , proszę na chwilę oderwać się od polityki .Taki epitet [ nawet nie chcę go powtarzać ] , który pan wymienia stosuje garstka ludzi . Pan w swoim poprzednim arcie zupełnie niepotrzebnie prowokuje .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolka, owszem, ale ludzi, którzy myślą inaczej nie nazywajmy faszystami. I pozwólmy im myśleć inaczej. Bo niby kto ma wyznaczać, co może być tolerowane a co nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olgierd Maria Winnicki
 • Olgierd Maria Winnicki
 • 16.09.2012 20:18

Autor, jak widzę, żyje w uporządkowanym czarno-białym świecie, gdzie Gazeta Wyborcza i środowiska z nią związane uznają osoby niskie za niegodne korzystania z pełni praw obywatelskich, gdyż jedynie osoby wzrostu słusznego uprawnione są do legalizowania swoich związków, a te pierwsze powinny zaprzestać ostentacyjnego afiszowania się ze swoją niskorosłością.
Gratuluję i tolerancyjnie popieram.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
 • Jolka
 • 16.09.2012 20:09

@ Panie Wolski , pozwoli pan każdemu być sobą . To jego wygląd , jego przekonania ,jego wizerunek a nam nic do tego. Póki co , pana polemika z internautami to pokaz nietolerancji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.