Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6846 miejsce

Monotypia - technika zagadkowa, inspirująca do poszukiwań

W dniu 13 kwietnia odbyły się warsztaty malarskie z udziałem znanej malarki Zofii Piotrowskiej z Legionowa w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiKilka słów o malarce
„Warsztaty z dziećmi? Wszystkie dzieci reagują podobnie. Ten sam blask w oczach dzieci, ta sama radość i taki sam niepokój, „czy mi się uda?” i zachwyt. Bo tak pięknie!!! I takie czarowne chwile zabieram z sobą i to jest właśnie to, co mi dają każde zajęcia z dziećmi." uzasadnia swoje działania na rzecz młodych ludzi artystka.
Ulubione techniki malarki to: olej, tempera, akryl, collage. Zofia Piotrowska eksperymentuje, wprowadza inne „środki malujące” i tworzy sobie techniki własne. Tkactwo – gobeliny, tkanina artystyczna, fotografia w jej życiorysie artystycznym też zajmują bardzo ważne miejsce .Jest artystką niezwykle kreatywną i pracowitą. Jej efekty działań w latach 2014- 2015 prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych w Warszawie: SARP, Centrum Promocji Kultury Praga – Południe, Ośrodek Kultury ,,Forma”, Saska Kępa ,,PROM”, oraz Płocku Galeria ,,Ratusz”, w Józefowie, w Legionowie w Galerii ,,Ratusz” oraz na wystawach poplenerowych: Zamek Bierzgłowski, Zamość ,Piaseczno Muzeum.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiWarsztaty malarskie i ich efekty artystyczne
Jest to kolejna wizyta artystki i zajęcia w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek. Dzisiaj zaproponowała uczniom technikę z użyciem płyty szklanej czyli technikę płaską zwaną monotypią. Przed rozpoczęciem przygotowanie płytki szklanej- odtłuszczanie. Później rysowanie ołówkiem konturu obrazka na kartonie – motyw dowolny. Następnie nakładamy na tafle szklaną wybraną farbę (tempera) i równo ją rozprowadzamy za pomocą gąbki. Gdy szkło jest już pokryte równą warstwą farby, po lekkim przeschnięciu bierzemy rysunek podkładamy pod niego czystą kartkę (z bloku rysunkowego) i delikatnie kładziemy na szkło. Bierzemy kredkę (kolor dowolny) i tą kredką rysujemy po konturach ołówka. Uwaga! Staramy się nie dotykać dłonią kartki. Kontur naszego rysunku odbija się na kartce pod rysunkiem– efekty są zaskakujące. I teraz szybko bierzemy następną czystą kartkę, kładziemy ją na szkło i mocno (ale delikatnie) przyciskając gładzimy powierzchnię kartki Otrzymujemy następną odbitkę -negatyw. Instrukcja wydaje się bardzo prosta, ale wykonanie jest trochę skomplikowane.

Tą metodą można uzyskać wiele innych odbitek wymieniając tylko kolor farby. Monotypię można wykorzystać do np.  / Fot. Jerzy Jastrzębski projektowania zaproszeń, kart świątecznych, laurek itp. Przekonała się o tym grupa uczestników warsztatów plastycznych. Dobór kolorów to kwestia wrażliwości artystycznej malującego i służy wyrażeniu uczuć, emocji, ekspresji. Ważne jest przy tym również doświadczenie osoby malującej. Technika ta pozwala uzyskiwać w krótkim czasie wspaniale efekty i można tworzyć bez końca dziesiątki obrazów.

Opiekun warsztatów Ewa Górecka uważa że, „zaproponowana technika podobała się uczestnikom warsztatów mówili o tym i widać to było w ich oczach. Pracowali z wielkim zapałem i radością.” Była to wspaniała, pożyteczna zabawa, której efekty obejrzymy na wystawach.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski  / Fot. Jerzy Jastrzębski  / Fot. Jerzy Jastrzębski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.