Facebook Google+ Twitter

Monte Cassino - miejsce polskiej (nie)pamięci?

Zaniepokojeni relacją naszej reporterki w sprawie stanu cmentarza polskich żołnierzy na Monte Cassino, postanowiliśmy dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za jego obecny stan?

Zaniedbanie, niedopatrzenie, a może brak dobrej woli ze strony władz, są przyczyną złego stanu cmentarza na Monte Cassino. Dzięki szybkiej reakcji reporterki Wiadomości24.pl, która opisała stan cmentarza postanowiliśmy zbadać, kto powinien sprawować bezpośrednią opiekę nad polskim miejscem (nie)pamięci?

Kto odpowiedzialny?

Cmentarz. / Fot. Wikimedia CommonsOpieką nad miejscami walki i męczeństwa, a także obiektami pamięci narodowej, szczególnie nad cmentarzami wojennymi w Polsce i za granicą, zajmuje się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rada ma za zadanie koordynować działania na rzecz miejsc pamięci przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przypadku cmentarzy i miejsc uświęconych krwią poległych Polaków za granicą ROPWiM współpracuje z palcówkami konsularnymi i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Podstawą do działania w tym zakresie jest jednak "III Konwencja Genewska o losie jeńców wojennych" z 1949 roku. W Konwencji zawarto przepis dotyczący ochrony zmarłych i ich grobów, który głosi:
"(...) Władze zatrzymujące czuwać będą nad tym, by jeńcy wojenni zmarli w czasie niewoli, byli grzebani z czcią i w miarę możności zgodnie z obrządkami religii, którą wyznawali oraz aby ich groby były szanowane, odpowiednio utrzymywane".

Konwencja nakłada w taki sposób na państwa, w których znajdują się miejsca poległych, obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie. Czy obecny stan cmentarza to wina włoskich władz?
- Konwencja Genewska nakłada na Włochy opiekę nad miejscami poległych pod Monte Cassino, tak jak i na inne kraje, które Konwencję podpisały - mówi Sekretarz ROPWiM, Andrzej Przewoźnik. - Pod naszą opieką, na całym świecie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy takich miejsc, współpracujemy w tym zakresie z naszym włoskim odpowiednikiem, a sami Włosi nie podchodzą do tego zbyt poważnie - dodaje sekretarz.

Kiedy sytuacja się zmieni?

Generalny remont cmentarza na Monte Cassino przeprowadzany był sześć lat temu. Odnawiane były okolicznościowe pomniki. Jak się później okazało, włoskie materiały używane do renowacji okazały się być mało wytrzymałe na panujące tam warunki atmosferyczne. Sytuacja na cmentarzu ma się zmienić już w przyszłym roku. Jak dowiedziały się Wiadomości24.pl już w lipcu tego roku na cmentarz uda się grupa ekspertów, budowlańców, którzy zastanowić się mają jak poprawić wygląd nagrobków i jakich materiałów będzie należało użyć.
- Nie popadajmy jednak w przesadę - mówi rzecznik ROPWiM. - Będziemy się starać, by cmentarz na Monte Cassino wyglądał godnie, jak zasługują na to ci, którzy tam spoczywają. Nie zapomnijmy jednak, że cmentarz powstał ponad 60 lat temu i nie był budowany tak precyzyjnie, jak robi się to dzisiaj - dodaje Przewoźnik.

Zmiany w prawie

By zapewnić bezpośrednią opiekę nad cmentarzem już od parunastu miesięcy trwają negocjacje ze stroną Nagrobek generała Andersa. / Fot. Wikimedia Commonswłoską w sprawie polsko-włoskiej umowy rządowej o grobach poległych lub zmarłych wskutek wojen. Jak się dowiedzieliśmy procedura negocjacyjna w tej sprawie nie jest jeszcze zakończona. Przedłużające się negocjacje dotyczyły głównie aspektu finansowego współpracy. Stronom udało się niedawno dojść do porozumienia, a rezultatów tej współpracy będzie można się spodziewać już w przyszłym roku. Po fazie konsultacji jest już także długo oczekiwana ustawa o zmianie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.
- Ustawa powinna trafić pod obrady rządu już pod koniec czerwca tego roku, miejmy nadzieję - podkreśla sekretarz ROPWiM. - Gdy zostanie przyjęta przed naszą organizację otworzą się nowe możliwości działania - dodaje Przewoźnik. Ustawa przewiduje przede wszystkim zwiększenie roli państwa za pośrednictwem właściwych organów, takich jak ROPWiM, w zakresie działań opiekuńczych nad placówkami, szczególnie za granicą.

Wiadomości24.pl będą bacznie przyglądać się zaistniałej sytuacji. O stanie polskiego cmentarza na Monte Cassino będziemy informować na bieżąco.

Relacja o stanie cmentarza: "Cmentarz naszych żołnierzy na Monte Cassino jest w fatalnym stanie


Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.07.2008 13:47

Hańba urzędasom, Palikotom, szalonym senatorom, specjalistom od owadów mającym w dupie pamięć o poległych bohaterach premierom i osłom na Wiejskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+, ciesze sie ze jest ciag dalszy tej wstydliwej sprawy. Oczywiscie ja jestem na miejscu i chetnie zweryfikuje jakiekolwiek postepy. Moniko, prosze skontaktuj sie za mna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.05.2008 21:02

ROPWiM, to zasadniczo twor, ktory powinien juz byc dawno zapomniany. To jest insytucja, ktora zajmuje sie niczym. Dla przykladu - sa w Niemczech mogily polskich zolnierzy (z 1 Bryg. Panc.), na ktorych widnieje informacja, ze sa to polegli zolnierze... Wermachtu. Jest tez - jakzeby inaczej - na nagrobkach krzyz maltanski. Jest tez mogila (z tej samej 1 Bryg. Panc.), ktora znajduje sie... pod parkowa lawka itd. itd. Wszystkie te sprawy byly zglaszane do ROPWiM. I - prosze panstwa - dupa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.