Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8378 miejsce

Mont-Saint-Michel - słynny klasztor przyciąga miliony turystów

Opactwo benedyktynów zbudowane na skalistej wysepce od 12. stuleci przyciąga ogromne rzesze pielgrzymów i turystów. Rocznie przybywa tu ich ponad 3 miliony, czyniąc z Mont Saint-Michel najczęściej zwiedzany zabytek francuskiej prowincji.

Mont-Saint-Michel, widok z lotu ptaka / Fot. WikipediaLeszek Kołakowski w "Mini wykładach o maxi sprawach" powiedział: "Nie, nie dla wiedzy podróżujemy. Nie po to też podróżujemy, by na chwilę z codziennych trosk się wyrwać i o kłopotach zapomnieć. (...) Nie, nie żądza wiedzy nas gna ani ochota ucieczki, ale ciekawość, a ciekawość jak się zdaje, jest osobnym popędem, do innych niesprowadzalnym".

To właśnie ciekawość zaprowadziła mnie kilkakrotnie do opactwa na Wzgórze Świętego Michała w Dolnej Normandii. Chciałam na własne oczy zobaczyć budowlę, która jest jednocześnie kościołem, zamkiem i ufortyfikowaną wioską liczącą ponad stu mieszkańców. Moją wyobraźnię potęgował fakt, że to miejsce raz jest wyspą, a raz lądem. Dużą atrakcją jest sama zatoka. Przewodnicy nazywają ją ornitologicznym rajem. Obserwuje się tu gatunki migrujące. Wiele gatunków przylatuje tu spędzić zimę. I jeszcze zatoka ze swoimi pływami, jednymi z największych w Europie.

Dobrze jest pojechać tam w październiku lub listopadzie, bo wtedy jest w miarę ciepło, a w grudniu jest zupełnie pusto. Stanowczo odradzam wakacje. Jeśli chcemy podziwiać największe pływy, to należy wybrać się pierwszego dnia jesieni lub pierwszego dnia wiosny. Jeśli w czasie równonocy przypada jeszcze pełnia księżyca lub nów, są one bardzo duże. Prawdopodobnie fala takiego przypływu w VIII wieku zamieniła wzgórze Tombe w wyspę i zmyła rosnący w tamtych okolicach las Scissy. Wcześniej brzeg morza znajdował się w okolicach Chausey - archipelagu granitowych wysp, skąd sprowadzano kamień na budowę opactwa. Jest ich 365 w czasie odpływu, a tylko 52 w czasie przypływu. Niektóre są zamieszkałe. Warto tam popłynąć, by podziwiać piękne, granitowe domy.

W wyniku skomplikowanego oddziaływania mas Księżyca i Słońca zachodzi rytmiczne podnoszenie się i obniżanie poziomu morza dwa razy na dobę księżycową, liczącą 24 godziny i 50 minut. Dwa razy więc poziom wody podnosi się w czasie przypływu i dwa razy obniża przy odpływie. Fala przypływu powstaje od strony Księżyca i po przeciwnej stronie kuli ziemskiej. Równolegle z przypływami w jednych miejscach, w innych, prostopadle do nich położonych, występują odpływy. Wysokość fal jest rozmaita: niewielka na otwartym oceanie, u brzegów wysp oceanicznych nie przekracza metra, na wybrzeżach lądów, zależnie od miejscowych warunków, osiąga nieraz znaczną wysokość. Morza wewnętrzne nie mają prawie przypływów i odpływów. Na Morzu Śródziemnym nie przekraczają one pół metra, a na Bałtyku nie zaznaczają się prawie wcale. Największe amplitudy pływów zanotowano u wybrzeży Kanady w Zatoce Fundy, a w Europie, w Anglii w Kanale Bristolskim i właśnie w okolicach Mont Saint-Michel.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jedno z moich ulubionych miejsc. Niesamowite jest oczekiwanie na murach na wieczorny przypływ..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poważnie myślę aby wpisać Mont-Saint-Michel na moją listę miejsc do odwiedzenia. Dziekuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrew
  • Andrew
  • 07.12.2010 23:46

Trafiłem tam przypadkiem, ale to jedno z tych miejsc do których trzeba wrócić. Stare wąskie uliczki pod klasztorem były dla mnie podróżą w czasie (trzeba tylko przymknąć oko na nowoczesne suweniry ;-) Widok z górnych pięter klasztoru na okolice... Bezcenne. A po przeczytaniu artykułu, jako ornitolog amator, wiem gdzie spędzę kilka dni przyszłej jesieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie do Twojego interesującego artykułu - przewodnika przyciągnęło zdjęcie.
Warto było! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe czy to odwiedzę kiedyś

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny wyczerpujący materiał. Tego lata urlop spędzaliśmy z żoną w Normandii, zwiedzaliśmy Mont-Saint-Michel i mieliśmy okazję się przekonać jakie to piękne i urokliwe miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Chciałoby się to zobaczyć, ale przytoczony tu opis wraz z historią ma duży wpływ na wyobraźnię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.