Facebook Google+ Twitter

MOPS-y będą dawać bony na bezpłatną pomoc prawną

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-02 07:32

Osoba, której nie stać na prawnika, będzie mogła liczyć na darmowe reprezentację w sądzie - czytamy w "Rzeczpospolitej". Taki jest najnowszy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości.


Według przedstawionych w "Rzeczpospolitej" założeń resortu, kierowanego przez Zbigniewa Ćwiąkalskiego, pomoc otrzymają tylko osoby fizyczne, obywatele polscy oraz państw unijnych. Ma ona objąć każdą dziedzinę prawa. Według założeń, pomoc będzie udzielana na trzy sposoby : jako informacja, porada oraz reprezentacja w sądzie. Osoba, która zamierza z niej skorzystać, powinna się zwrócić do ośrodka pomocy społecznej. MOPS sprawdzi, czy rzeczywiście nie stać jej na honorarium. Jeżeli wykaże, że tak, i dochody tej osoby nie przekroczą określonego poziomu, pracownik pomocy społecznej wręczy jej bon na określoną kwotę, którym będzie można opłacić pomoc prawną.

Projekt jesienią ma trafić do Sejmu, Ministerstwo nie zamierza jednak rezygnować z istniejących obecnie instytucji pełnomocnika i obrońcy z urzędu.

Propozycje ministerstwa podobają się Naczelnej Radzie Adwokackiej. Zdaniem jej wiceprezesa Adama Michałowskiego, pomysł resortu spełnia postulaty prawników i i organizacji pozarządowych. Szczegóły w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.