Facebook Google+ Twitter

Moralność odwróconej hipoteki. Czy renta z nieruchomości ma same zalety?

Zadaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest stanie na straży wolności praw człowieka i obywatela, jak też bronienie równego traktowania wszystkich bez względu na płeć, wyznanie czy pochodzenie. Zastanawia więc, dlaczego RPO promuje ideę odwróconej hipoteki - rozwiązanie co najmniej kontrowersyjne.

Krakowska konferencja pt. "Odwrócona hipoteka" obnażyła prawdę o tym, czym jest ta nowa propozycja dla obecnych i przyszłych emerytów. Można zadać pytanie, czy jest to jakakolwiek szansa na polepszenie bytu starszych osób, czy też próba pozbawienia mienia pod pretekstem wsparcia?

Rodzi się refleksja, czy jest zadaniem Rzecznika Praw Obywatelskich promowanie niesprawdzonych propozycji i ich skutków dla obywateli starszego pokolenia oraz zstępnych, czyli spadkobierców.

Więcej na ten temat: Odwrócona hipoteka sposobem na powiększenie emerytury

Z wykładu RPO prof. Ireny Lipowicz i
prodziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Jerzego Pisulińskiego oraz pozostałych prelegentów wynikało, że jest wiele ukrytych tzw. kruczków prawnych, działających na niekorzyść obywateli.

Co daje odwrócona hipoteka? Jeśli masz majątek w postaci domu lub mieszkania własnościowego wpisanego do hipoteki, to możesz dać je w zastaw bankowi, by w zamian otrzymać dożywotnią rentę. Nie będą to jednak duże pieniądze. Tę kwotę obniżają bowiem prowizje bankowe i inne ukryte koszty. A kto obejmuje ten majątek po śmierci właściciela?

Otóż po śmierci właściciela na mieszkanie lub dom kładzie łapę bank, który jako pierwszy zaspokaja swoje roszczenia z zastawnej nieruchomości. Spadkobiercy mogą ten majątek otrzymać dopiero wtedy, gdy spłacą bankowi należności w postaci wypłacanej zmarłemu renty.

Sprawa jest więc ryzykowna. Tym bardziej może więc zastanawiać, czy do promowania takich rozwiązań powołany jest Rzecznik Praw Obywatelskich RP.

Kliknij, aby oglądać fotorelację z konferencji

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Odpowiadam "e" - ja na tej konferncji byłem i dobrze słuchałem , a potem analizowałem.
Niestety jest wiele znaków zapytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem odwróconej hipoteki nie jest wcale taki prosty. Przede wszystkim wg opublikowanych pierwszych przymiarek proponowane raty rentowe są niewspółmiernie
niskie do wartości "zastawianego" mieszkania czy innej nieruchomości. Wiele osób zostało właścicielami mieszkań nie z umiłowania kapitalizmu a z jedynej możliwości zamieszkiwania we własnych 4 ścianach. Wystarczyło by zwiększyć podaż mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem a większość posiadaczy mieszkań chętnie by je sprzedała, żyjąc z kapitału. Niestety dysproporcje czynszy na wynajem i czynszu za mieszkanie hipoteczne są tak drastyczne, że nie warta skórka za wyprawkę.
Ale oczywiście dobrze, że powstaje taka możliwość. Tylko trzeba przypilnować, żeby banki, jak zwykle, nie zdzierały z ludzi skóry. A na to się zanosi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 17.06.2011 12:09

To nie jest dziwny pomysł tylko inny. Nie wszystko co u was to ma monopol na ''sposoby'' :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

DZIWNY SPOSÓB....
W EUROPIE DOść ZNANA JEST INNA FORMA , PODOBNA. SRZEDAJE się nieruchomość za dożywotnią rentę, osobie fizycznej, zachowując dożywotnie prawo zamieszkania i użytkowania nieruchomości, domu czy mieszkania. Wartość takiej nieruchomości obciążonej dożywociem jest mniej więcej obniżona o 50%. Ryzyko kupującego polega na długości ( życia) okresu wypłacania renty. Zdarzyło się bowiem, że pewna kobieta żyjąc 108 lat, przeżyła nabywcę, a rentę dla niej wypłacali już wnukowie-będący spadkobiercami osoby, która mieszkanie nabyła od niej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

osobie fizycznej....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Banki to pijawki /delikatnie mówiąc/ w białych kołnierzykach. Sama idea dobra tylko te opłaty i prowizje to gangsterstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Autor

" Zastanawia więc, dlaczego RPO promuje ideę odwróconej hipoteki - rozwiązanie co najmniej kontrowersyjne."

Zastanawia, dlaczego Autor używa słowa "promuje" skoro tematem konferencji było:

"Odwrócona hipoteka - szansą na godne życie seniora czy zagrożenie?",

a na dodatek w swoim własnym tekście pisze:

" Z wykładu RPO prof. Ireny Lipowicz i
prodziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Jerzego Pisulińskiego oraz pozostałych prelegentów wynikało, że jest wiele ukrytych tzw. kruczków prawnych, działających na niekorzyść obywateli. "

Jeśli już coś promuje, to wolność świadomego wyboru.

Komentarz został ukrytyrozwiń
im
  • im
  • 16.06.2011 21:06

P.S. Sorki bez handlowego. Tylko rynku:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
im
  • im
  • 16.06.2011 21:05

A może wypadałoby bliżej poznać temat. Jest to następna jaskółka gospodarki rynkowej. Cały świat od dawna ją stosuje, podobnie jak wtórny zastaw itp. My się burzymy. A co ma powiedzieć starszy człowiek z emeryturą bez spadkobierców, którzy wspomogliby go finansowo. Robi to bank, oczywiście, że nie za darmo. Zresztą dziwię się, że wzorem tradycyjnych gospodarek, banki dalej unikają inwestowania pieniędzy klientów w nieruchomości, następnie wynajmowane z zyskiem dla wszystkich. W końcu bank obraca pieniędzmi klientów a nie swoimi, jest to typowy uczestnik rynku handlowego. Pieniądz w tym przypadku jest tylko towarem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No wlasnie, czy jedyną powinnością spadkobiercow jest czekanie na zgon spadkodawcy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.