Facebook Google+ Twitter

"Moralność pani Dulskiej" odkryta na nowo w Teatrze Współczesnym

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-10-02 11:02

Kto rządzi w małżeństwie? Od dawien dawna mężczyzna był panem i władcą. Jednak jak pokazuje niejedna historia, były to tylko pozory, bowiem rolę "głowy rodziny" często przejmowała małżonka.

 / Fot. Magdalena Hueckel/mat. Teatr Współczesny Perypetie takiego właśnie związku można obserwować na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie, w spektaklu "Moralność pani Dulskiej".

Agnieszka Glińska, która sztukę Zapolskiej wyreżyserowała, na nowo odkryła prawdy o człowieku, jego dwulicowości, a aktorzy pokazali to na deskach teatru w zabawny sposób. Chociaż od napisania pierwszej wersji tej komedii minęło wiele lat, nie straciła ona nic na aktualności.

 / Fot. Magdalena Hueckel/mat. Teatr WspółczesnyGabriela Zapolska bezlitośnie obnażyła ludzkie wady i przywary mieszczan, żyjących razem w przeraźliwie smutnych kamienicach. Satyra na chciwych, pozbawionych skrupułów właścicieli czynszowych domów, odnosi się także do współczesnych kamieniczników. Nadal wykorzystują oni lokatorów podnosząc im czynsz, nie zważając na ich problemy i sytuacje w jakich się znajdują. Bowiem nie liczy się człowiek, tylko kasa.

W domu Dulskich nie ma atmosfery rodzinnego zrozumienia, akceptacji i miłości. Wszyscy mieszkańcy walcząc o przetrwanie mają do siebie nieustanne żale i pretensje. Zupełny brak uczuć i niezdolność do miłości nie oznacza, że w tej przestrzeni nie ma dla niej miejsca. Jej fizyczny wymiar pokazał syn Dulskiej, nawiązując intymne kontakty ze służącą pracującą w ich domu. Kiedy okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży, postanawia się z nią ożenić. Co z tego wyniknie, zapewne pamiętamy z przerabianej już lektury i wiemy też, jak poradzi sobie z tym problemem zaradna pani Dulska.

Reżyserka spektaklu Agnieszka Glińska prawie w całości zachowała to, co zostało napisane dla młodopolskiego teatru i w pełni zaufała prawdzie sztuki zawartej w celnych obserwacjach ludzkich zachowań. Kobiety doskonale znały się na podstawach ekonomii, prowadząc dom i całe rodzinne gospodarstwo. Podobnie Dulska równie dobrze wie, jak należy postępować w kryzysowej sytuacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

końSERwaTOR
  • końSERwaTOR
  • 02.10.2012 14:32

Dulska? wypisz, wymaluj to prototyp i naczelny ideolog dzisiejszego desantu słoików

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bywalec
  • Bywalec
  • 02.10.2012 12:56

A ja jestem ciekaw, jak by Janda zagrała tę rolę... czy to nie jest żywe wcielenie tej postaci?

Komentarz został ukrytyrozwiń
teatroman
  • teatroman
  • 02.10.2012 12:23

Dulska jeszcze nie jest taka zła. Są teraz o wiele gorsze potwory od tego kobietona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.