Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Moralność pani Dulskiej" odkryta na nowo w Teatrze Współczesnym

Ewa Bo
Ewa Bo
Magdalena Hueckel/mat. Teatr Współczesny
Kto rządzi w małżeństwie? Od dawien dawna mężczyzna był panem i władcą. Jednak jak pokazuje niejedna historia, były to tylko pozory, bowiem rolę "głowy rodziny" często przejmowała małżonka.

Perypetie takiego właśnie związku można obserwować na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie, w spektaklu "Moralność pani Dulskiej".

Agnieszka Glińska, która sztukę Zapolskiej wyreżyserowała, na nowo odkryła prawdy o człowieku, jego dwulicowości, a aktorzy pokazali to na deskach teatru w zabawny sposób. Chociaż od napisania pierwszej wersji tej komedii minęło wiele lat, nie straciła ona nic na aktualności.

Gabriela Zapolska bezlitośnie obnażyła ludzkie wady i przywary mieszczan, żyjących razem w przeraźliwie smutnych kamienicach. Satyra na chciwych, pozbawionych skrupułów właścicieli czynszowych domów, odnosi się także do współczesnych kamieniczników. Nadal wykorzystują oni lokatorów podnosząc im czynsz, nie zważając na ich problemy i sytuacje w jakich się znajdują. Bowiem nie liczy się człowiek, tylko kasa.

W domu Dulskich nie ma atmosfery rodzinnego zrozumienia, akceptacji i miłości. Wszyscy mieszkańcy walcząc o przetrwanie mają do siebie nieustanne żale i pretensje. Zupełny brak uczuć i niezdolność do miłości nie oznacza, że w tej przestrzeni nie ma dla niej miejsca. Jej fizyczny wymiar pokazał syn Dulskiej, nawiązując intymne kontakty ze służącą pracującą w ich domu. Kiedy okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży, postanawia się z nią ożenić. Co z tego wyniknie, zapewne pamiętamy z przerabianej już lektury i wiemy też, jak poradzi sobie z tym problemem zaradna pani Dulska.

Reżyserka spektaklu Agnieszka Glińska prawie w całości zachowała to, co zostało napisane dla młodopolskiego teatru i w pełni zaufała prawdzie sztuki zawartej w celnych obserwacjach ludzkich zachowań. Kobiety doskonale znały się na podstawach ekonomii, prowadząc dom i całe rodzinne gospodarstwo. Podobnie Dulska równie dobrze wie, jak należy postępować w kryzysowej sytuacji.
Mężczyźni są istotami poddającymi się woli swoich matek i żon. Bezlitosny dla nich spektakl, jest jednak zabawnym widowiskiem z elementami wodewilu i atrakcjami w postaci barwnej gry świateł i nastrojowej muzyki.

Cieszące się niemałym powodzeniem przedstawienie, dowodzi trafności wyboru Teatru Współczesnego. Z całą pewnością szkolna lektura, niesłusznie uznawana za przestarzałą, należy do tych sztuk, które długo jeszcze będą aktualne... jeśli nie zawsze.

Teatr Współczesny w Warszawie
"Moralność Pani Dulskiej"

Występują:

Pani Dulska - Monika Krzywkowska
Pan Dulski - Wojciech Żołądkowicz
Zbyszko Dulski - Marcin Januszkiewicz
Hesia Dulska - Monika Pikuła
Małgorzata Mikołajczak (AT)
Mela Dulska - Marta Juras
Julasiewiczowa z Dulskich - Weronika Nockowska
Lokatorka - Monika Kwiatkowska
Hanka - Natalia Rybicka
Tadrachowa - Agnieszka Pilaszewska

Reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Muzyka: Jan Duszyński
Choreografia: Weronika Pelczyńska
Reżyseria świateł: Magda Górfińska

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto