Facebook Google+ Twitter

"Moralny nieład". Margaret Atwood portret pamięciowy.

Konsekwencja i niekonsekwencja, moralność i niemoralność, ład i nieład... Czy tak scharakteryzować można książkę Margaret Atwood?

"Moralny nieład" Margaret Atwood / Fot. fot. okładki książki"Moralny nieład" Margaret Atwood często mylnie bywa określany autobiografią. Jest zaś, zgodnie z sugestią samej autorki, jedynie portretem pamięciowym. Jako portret zaś złożony jest z nieuporządkowanych wspomnień.

Kobieta o wielu obliczach

Margaret Atwood jest kobietą barwną i niekonsekwentną. Takie jest jej życie i taki też jest jej portret pamięciowy. "Moralny nieład" to zbiór opowiadań, z których każde mogłoby stanowić quasi-opowieść, bo i każde stanowi jedynie wyrwaną scenę z jej siedemdziesięcioletniego- życia. To z życia nieco wyalienowanego dziecka, to zbuntowanej nastolatki, kochanki u boku żonatego mężczyzny, czy statecznej małżonki.

Atwood na swą przeszłość patrzy oczyma z przeszłości, podkreślając to, co na gorąco było dla niej najważniejsze. Drobiazgowo roztrząsa sposób wykonania przebrania Jeźdźca bez Głowy w dwunastym roku życia, czy wrażenie, jaki wywarł poemat w klasie maturalnej. Dokładnie pamięta odcień narzuty z kawalerki wynajmowanej na początku lat 60. i precyzyjnie potrafi określić wrażenie jakie wywierał na niej w tym niepewnym okresie życia. Jej powieść jest historią szczegółów porozrzucanych na przestrzeni życia, niekonsekwentnych, niespójnych i nieuporządkowanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dla mnie najsłabsza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.