Facebook Google+ Twitter

Morawiecki: powodzianie opuszczeni przez elity

"Powodzianie opuszczeni przez elity" - to tytuł odezwy, którą wystosował kandydat na prezydenta dr Kornel Morawiecki. Domaga się w niej ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

Występując w programie "Z refleksem" w TVP1, Kornel Morawiecki opowiedział się zdecydowanie za ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej. Jego zdaniem nie powinno się z tym zwlekać z powodu zbliżającego się terminu wyborów prezydenckich, które równie dobrze mogłyby odbyć się później.

Morawiecki wystosował też specjalną odezwę, w której pisze m.in.:

Z ekranów płynie ckliwe współczucie dla powodzian i zwierząt. Ale nie płyną żądania do polityków, by skorzystali z prawa, które sami uchwalili, by wreszcie ogłosić stan klęski żywiołowej. To prawo jest po to, żeby realnie pomóc ludziom. Żeby potem mogli otrzymać godziwe odszkodowania za straty od Państwa, czyli od nas wszystkich. Żeby służby państwowe działały sprawnie - na rozkaz. Żeby nie trzeba było prosić mieszkańców o opuszczenie zagrożonych terenów, tylko im to nakazać. Uchroniłoby to, często nieświadomych ludzi, przed większymi tragediami niż pozostawienie dobytku. Ograniczylibyśmy do minimum dramatyczne, a codzienne dziś sytuacje w których, ryzykując życiem, dokonuje się niebezpiecznych i kosztownych operacji ratowniczych z udziałem helikopterów.

Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, na terenach najbardziej dotkniętych powodzią, wbrew temu co mówią przedstawiciele władz, umożliwi zmniejszenie szkód, ułatwi prowadzenie akcji ratunkowej, ograniczy cierpienia ludzi. Pozwoliłoby to też na zaostrzenie represyjnych środków wobec złodziei i szabrowników.


Źródło:
http://kornelmorawiecki-razem.pl/morawiecki-powodzianie-opuszczeni-przez-elity/

W sobotę 22 maja o godz. 12 :00 w Hotelu Tumskim na Moście Młyńskim we Wrocławiu odbył się briefing Kornela Morawieckiego poświęcony trudnej sytuacji powodziowej w Polsce oraz jego stanowisku w sprawie zaniedbań w tej kwestii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Poza tym wielu wojewodów z nadania PO i PSL zrezygnowało z przewidzianych w budżecie państwa środków celowych na ochronę przeciwpowodziową, które poszły dzięki temu na łatanie dziury budżetowej centralnego budżetu. Ale są dzięki temu dalej wojewodami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

- Moje informacje wskazują, że samorządy są przygotowane do przeprowadzenia wyborów, a nawet na terenach zalanych przewidują wystawienie namiotów, w których będzie można oddać głos, ale ostateczna decyzja należy do PKW. Jeżeli wójt mi mówi, że nawet jest gotów amfibią dowozić wyborców do urn wyborczych, to wydaje mi się, że determinacja po stronie samorządów jest pełna - podkreślił szef MSWiA.

źródło:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Stan-kleski-niepotrzebny;-urny-ustawia-w-namiotach,wid,12343808,wiadomosc.html

Robienie wyborów w takich warunkach byłoby kpiną z demokracji, a jak widać rząd byłby gotów na to przystać. Nawet jeśli woda ustąpi do wyborów, to jak ci zalani ludzie mają teraz myśleć o wyborach, gdy stracili często dobytek swojego życia?

Morawiecki ma rację, także wtedy gdy mówi, że odpowiednie służby we Wrocławiu powinny zareagować już wcześniej, zanim wrocławska dzielnica Kozanów została zalana. A w gminie Wilków na Lubelszczyźnie ludzie dzwonili właściwie w ostatniej chwili po pomoc, co czyniło bardziej niebezpieczną akcję ratunkową, bo nie zostali wcześniej ewakuowani.

Ale i tak bat jest bardziej potrzebny na rządzących, winnych wieloletnich zaniedbań i ignorujących raporty NIK-u ws. fatalnego stanu zabezpieczeń powodziowych niż na społeczeństwo. Np. tama we Włocławku była wybudowana na 10 lat, a służy już ok. 40, nie była remontowana i grozi jej zawalenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie za bardzo rozumiem, dlaczego ogłoszenie stanu klęski żywiołowej ma być remedium na powódź. Wiara w cudowne działanie stanu klęski jest zadziwiająca.
Wygląda na to, że ktoś chce traktować Polaków jako stado baranów, które tylko batem i groźbami można zmusić do określonego działania. Czy cokolwiek (poza wielka woda) w tej chwili przeszkadza policji w pilnowaniu porządku ? Czy stan klęski żywiołowej nawróci potencjalnych złodziei ? Nie wierzę, że cokolwiek zmusi wszystkich ludzi do natychmiastowej ewakuacji. Oni często nie mają już nic do stracenia i żaden przepis tego nie zmieni. Czy wojsko ma strzelać do odmawiających ewakuacji? Stan klęski nie pomnoży amfibii i śmigłowców, nie spowoduje bibilijnego rozstąpienia się wód.

Jak do tej pory społeczeństwo polskie wykazuje nadzwyczajną odpowiedzialność, dojrzałość i zaangażowanie.Bez żadnych przepisów i nakazów zwykli ludzie biorą udział w akacjach ratowniczych i budowie wałów. Solidarnośc społeczna realizuje sie w praktyce. Nie obrażajmy więc Polaków. Bat nie jest im potrzebny !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Morawiecki: "Zalewa nas powódź kłamstwa"

Politycy głównych partii, kandydaci na najwyższy urząd RP, Panowie Marszałek Komorowski, Prezes Kaczyński, Premier Pawlak, Przewodniczący Napieralski uczestniczą w powodziowym kłamstwie. Żaden z nich wczoraj w Sejmie nie poruszył tematu wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Dziś na wiecu w Warszawie Jarosław Kaczyński mówił górnolotnie o patriotyzmie, solidarności, o państwie. Nawet nie zająknął się o oczywistym obowiązku Państwa - używania prawa do ochrony i wspomagania obywateli. Podobnie Waldemar Pawlak w Sztumie chwalił strażaków, cytował Jana Pawła II i mówił o przejściu „na zielona stronę mocy” . We Wrocławiu, żołnierzy dopiero wtedy zaangażowano do pomocy mieszkańcom Kozanowa gdy woda przerwała wały.
Ludzie boją się, tracą dobytek swojego życia, są ofiary śmiertelne, a Rząd razem z opozycją, z mediami tkwią w kłamstwie i obłudzie polegającej na tym, że partyjne, polityczne kalkulacje związane z wyborami przedkłada się nad faktyczną skuteczność działań, nad los powodzian.

Stan nadzwyczajny w warunkach zagrożenia żywiołem, dyscyplinuje Państwo i jego służby. Wprowadza konieczną hierarchizację podejmowanych akcji. Kto dziś odpowiada za zalanie Wrocławia; Prezydent miasta, czy Wojewoda? Kto koordynuje pomoc?
W środę 19 bm. w „Rzeczpospolitej” konstytucjonalista prof. Winczorek powiedział, że „…ogłoszenie stanu nadzwyczajnego znacznie ułatwia wypłacanie odszkodowań”. Dlaczego tej informacji nie przekazują telewizje i politycy? Dlaczego pan Pawlak kłamliwie twierdzi, że od wprowadzenia klęski żywiołowej nie przybędzie pieniędzy? Panie Premierze przez te kilka dni bezhołowia powodziowego koszty strat mogły i powinny być przez Pański rząd zmniejszone. To są te stracone pieniądze, których byłoby więcej gdybyście Panowie skorzystali z prawa uchwalonego po poprzedniej powodzi na taką właśnie jak, obecnie okoliczność.

Praktycznie nie mam publicznego głosu w mediach opanowanych przez PIS, PO, SLD i PSL. Zwracam się do internautów: przerwijmy te zmowę milczenia. „Niech prawda nas wyzwoli”.

Kandydat na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

dr Kornel Morawiecki

22 maja 2010 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W niedzielę 23 maja 2010 Kornel Morawiecki poruszy m.in. problem powodzi w programie "Młodzież kontra" (TVP Info, godz. 20:50).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Facet ma racje, ale zo z tego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.