Facebook Google+ Twitter

Mordercze KOT-y

Pojawiły się wraz z letnią gorączką 2009 roku, szybkie i zwinne, uwielbiające ludzi i mające już wielu z nich na koncie. Skradają się cicho i rzucają na twarze, celują w oczy. Mowa o „Kotach Polskich”, czyli zbiorach opowiadań kryminalnych.

 / Fot. Mariusz OrłowskiEnigmatyczna nazwa KOT, pochodzi od skrótu tytułu: „Kryminalnych Opowiadań Tom n-ty”. KOT-ów na razie ujawniło się troje. Zwierają wyselekcjonowane i zwycięskie opowiadania, nadesłane na ogólnopolski konkurs Związku Literatów Polskich i Polskiej Agencji Literackiej „Twins”. Autorami KOT-ów są i starzy wyjadacze, co z niejednego wydawnictwa chleb jedli, jak i obiecujący debiutanci, u których odkryto talent (może kiedyś będą sławnymi mistrzami pióra). Rozpiętość wieku autorów jest imponująca, od nastu do ho ho lat, choć zdecydowanie przeważają osoby w wieku średnim. Dla nielubiących czytać, zaletą KOT-ów jest fakt, że zawierają krótkie opowiadania, przy których nie sposób się zmęczyć, łyka się je łatwo jak powlekaną witaminę.
 / Fot. Mariusz Orłowski
Ponadto trudno byłoby się przy KOT-ach znudzić, gdyż są bardzo zróżnicowane, każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Mamy więc kradzieże, oszustwa, wyłudzenia, morderstwa w afekcie i z premedytacją, pojedyncze, masowe i wielokrotne. Akcje opowiadań rozgrywają się na podwórku obok, w polskim mieście i na polskiej wsi, a także w dalekich egzotycznych miejscach. Prawdy dociekają i profesjonaliści, policjanci oraz detektywi, i amatorzy z którymi można się łatwo identyfikować. Niektóre opowiadania są wartkie jak dobre sensacyjne filmy, o szybkim tempie, w których akcja goni akcję, a raczej przestępca ofiarę lub przestępcę detektyw. Inne teksty skłaniają do refleksji, zmuszają czytelnika do zastanawiania się jakie wydarzenia czy jakie wypowiedzi bohaterów, mogą być przesłankami czy dowodami, że to ten czy tamten dokonał zbrodni. Wówczas czytelnik sam spontanicznie staje w satysfakcjonującej roli detektywa.
 / Fot. Mariusz Orłowski
Polecam więc te intelektualne łamigłówki, z zaskakującymi zwrotami akcji i puentami. Zwłaszcza, że ich autorami są polscy autorzy, tworzący odmienne utwory od masowej kultury zachodniej. Bez infantylnych superbohaterów, przemocy dla samego szokowania, seksu jako wabika na niewyżytych i bez nielogicznych puent, które stawiają absurd ponad racjonalizmem.

KOT-y są do nabycia na stronie PAL "Twins", a cały dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na promocję dobrych, lecz mało znanych pisarzy polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.08.2009 05:32

:]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.