Facebook Google+ Twitter

Morderczy motyl z kukułczym charakterem

Czy wiecie, że w Polsce żyją motyle, które żywią się... mrówkami?

Modraszek / Fot. Artur HampelPolskę zamieszkuje pięć gatunków modraszków z rodzaju Maculinea należących do rodziny modraszkowatych. Wszystkie znajdują się na liście IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów) gatunków zagrożonych w skali globalnej. Modraszki są doskonałym wskaźnikiem bioróżnorodności środowiska. Bierze się tutaj pod uwagę ich bazę pokarmową, którą stanowią zarówno rośliny jak i w kolejnym etapie mrówki z rodzaju wścieklica.

Modraszki, podobnie jak inne gatunki motyli z roku na rok zmniejszają swoją liczebność. W ich przypadku dodatkowym czynnikiem redukującym ich występowanie jest zanik mrowisk, również na skutek działalności człowieka. Chodzi nie tylko o prace związane z użytkowaniem pastwisk, czy nieużytków na których mrówki założyły swoje kolonie, ale również świadome ich wytruwanie.

Cykl życiowy tych cieszących oko motyli jest niezwykły, ze względu na zachowanie ich larw. Otóż w pierwszym etapie swojego rozwoju żywią się one roślinami, by po około trzech tygodniach spaść na ziemię. Dzięki wydzielanej substancji, znajdujące się w pobliżu mrówki traktują je jak swoje zagubione larwy i przenoszą je do mrowiska. Niektóre gatunki dodatkowo zachęcają robotnice mrówek swoistym poczęstunkiem, który stanowi roztwór węglanów i aminokwasów wydzielany przez organ nektarowy znajdujący się na grzbiecie gąsienicy.

Gdy gąsienice znajdą się już w mrowisku, nie dość, że są karmione przez robotnice, to nie gardzą również pokarmem w postaci mrówczych larw. W okresie żerowania w mrowisku gąsienice modraszków zwiększają masę swojego ciała stukrotnie. Opuszczają je w okresie najmniejszej aktywności mrówczej kolonii, czyli bardzo wczesnym rankiem.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

antyjudasz
  • antyjudasz
  • 19.09.2012 03:41

Nazwa koloru modry jest w Polsce używana jedynie na Śląsku. Czyżby motylka modraszka i grzyba modraczka odkryli Ślązacy? Pan to pewnie wie. Ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Dziękuję Panie Sławku. Doceniam Pańskie komentarze, bo wiem, że są bezstronne i obiektywne. I za to, że wystawiane są dopiero po przeczytaniu artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł, przyjemnie się czyta, takich więcej...Dzięki, Panie Arturze!! Pozdrawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cha ... cha... cha... stawianie jedynek w ocenach materiałów ( tego i pozostałych ), nie jest skutkiem słabego materiału, tylko przejawem słabości charakteru niektórych z Was ( współczuję ).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dawka śmiechu zawsze się przyda, ale imię 9479 ?, to dopiero rodzice Cię uszczęśliwili :)
A tak serio, jestem otwarty na krytykę, bo sam krytykuję. Różnica polega na tym, że ja się nie ukrywam za cyferkami. Można nawet znaleźć mój nr telefonu. Poza tym nie wiem, czy zrozumiałeś (aś) sens moich artykułów. Wygląda na to, że nie. Dziwi mnie więc Twoja wypowiedź. Obiecuję jednak poprawić formę i treść.
Dziękuję za cenną uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
  • Obserwator
  • 17.09.2012 08:59

@ 9479 hahahhaahaa
Dawka śmiechu z samego rana szczególnie z ostatniego zdania

Komentarz został ukrytyrozwiń
9479
  • 9479
  • 17.09.2012 05:58

Facetowi odbiło, czy co? Po co tak iść na ilość, jeszcze nie umieramy. Opanuj się człowieku, bo milionerów w tydzień nie prześcigniesz. Popracuj trochę nad formą i treścią, a to będzie z pożytkiem dla czytelników serwisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.