Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9051 miejsce

Morderstwa w mieście grzechu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-01 16:27

Opowieść o losach Christine Collins, oparta na prawdziwych wydarzeniach z 1928 r., debiutuje w polskich kinach. Trzykrotnie nominowany do Oskarów obraz „Oszukana” wyreżyserował Clint Eastwood.

plakat filmowy/materiały promocyjne/dystrybutor/UIP / Fot. dystrybutor/UIPAkcja filmu rozgrywa się w Los Angeles. Matka, samotnie wychowująca syna, pracuje w centrali telefonicznej. Gdy pewnego dnia musi wziąć zastępczy dyżur za jednego z pracowników, jej syn pozostaje sam w domu. Gdy Christine Collins wraca do domu dziecka już nie ma. Zrozpaczona kobieta szuka pomocy u policji, która nie chce nawet przyjąć zgłoszenia przed upływem 24 godzin od zaginięcia.

Dopiero po kilku miesiącach policja triumfalnie ogłasza odnalezienie dziecka. Funkcjonariusze, korzystając z okazji, gloryfikują swój sukces w prasie. Niestety, kiedy okazuje się, że do matki trafia niewłaściwe dziecko, policja nie chce przyznać się do błędu i stara się ukryć pomyłkę. Tragedia kobiety jest ogromna, tym bardziej, że matka zostaje sama. Musi wytoczyć wojnę całej skorumpowanej instytucji, udowodnić nadużycia. Tylko jak dokonać tego w mieście, w którym w latach 30. nieposłuszna kobieta z łatwością może zostać uznana za chorą psychicznie?

kard z filmu/materiały promocyjne/dystrybutor/UIP / Fot. dystrybutor/UIPTwórca scenariusza J. Michael Straczyński historię Christine Collins poznał od anonimowej osoby z rady miasta Los Angeles. Przeznaczone do zniszczenia akta sprawy „Wineville Chickien Coop Murders”, o których mowa w filmie, szczęśliwym zbiegiem okoliczności trafiły w ręce scenarzysty. Straczyński zaangażował się w poznanie tej sprawy i poświęcił się badaniom, które zajęły mu rok. Zdarzenia, które zobaczymy w filmie to często rozległe fakty, oparte na dokumentach, a dialogi częściowo pochodzą z transkrypcji sądowych.

kard z filmu/materiały promocyjne/dystrybutor/UIP / Fot. UIP/dystrybutorClint Eastwood do roli Christine Collins zaangażował wielką gwiazdę Hollywood Angelinę Jolie. Aktorka, którą niestety częściej widujemy na stronach serwisów plotkarskich niżeli na kinowym ekranie, tym razem z łatwością wciela się w rolę zrozpaczonej matki. Jest wrażliwa i wiarygodna. Szczególnie dobrze wypada w scenach „kobiecej niemocy” wobec patriarchalnego systemu społecznego, w którym siłę i rację mają zawsze mężczyźni.

W walce z policją pomaga kobiecie pastor Gustav Briegleb. Tę rolę reżyser powierzył świetnemu Johnowi Malkovichowi. Aktor konstruując postać stanowczą, ale i religijną, odkrywa przed widzami nieznane jeszcze pokłady talentu.

kadr z filmu/materiały promocyjne/dystrybutor/UIP / Fot. dystrybutor/UIPTwórcy filmu powinni być szczególnie dumni ze scenografii, która wyśmienicie oddaje klimat lat 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wiele scen rozgrywa się w centrum miast, a to wymaga wielkiego nakładu sił i środków. Gdy widzimy dziesiątki charakterystycznie ubranych dziennikarzy, czy setki zwykłych mieszkańców Los Angeles, łatwiej jest nam poczuć atmosferę tamtych lat.

„Oszukana” to ważny film szczególnie dla mieszkańców USA. Historia, która cudem ocalała przed zapomnieniem, utrwalona przez Clinta Eastwooda jest nie tylko dobrze zrealizowana, ale i pokazana w ciekawy sposób. Udokumentowanie porażającej historii morderstw i porwań dzieci, a przy tym heroicznej walki kobiety z pewnością zadowoli wielu miłośników kina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zaciekawiłeś mnie tą historią, film dokumentalny, oparty na faktach, smutny ale prawdziwy.. mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się go oglądnąć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.