Facebook Google+ Twitter

Morfina pogarsza stan pacjentów?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-23 12:49

Morfina, stosowana powszechnie jako środek przeciwbólowy w chorobie nowotworowej, może pogarszać stan pacjentów. Takiego zdania są badacze ze Stanów Zjednoczonych, którzy zaprezentowali wyniki swych testów na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem w Bostonie.

Ból w chorobie nowotworowej bywa tak potężny, że lekarze często uciekają się do morfiny - najsilniejszego środka przeciwbólowego. Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu Chicago, badania laboratoryjne dowodzą jednak, że substancje, jakie zawiera morfina, wzmacniają naczynia krwionośne nowotworów i ułatwiają powstawanie nowych guzów. To przyczynia się do rozwoju choroby.

Światowi onkolodzy pozostają sceptyczni: szefowa wrocławskiej Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej, profesor Alicja Chybicka powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że nigdy nie zaobserwowała u pacjentów podobnych reakcji.

Także brytyjskie Towarzystwo Badań nad Rakiem podkreśla, że niezbędne są ponowne, niezależne testy, dzięki którym można by potwierdzić lub wykluczyć hipotezę naukowców ze Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.