Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

50612 miejsce

Morfina pogarsza stan pacjentów?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-23 12:49

Morfina, stosowana powszechnie jako środek przeciwbólowy w chorobie nowotworowej, może pogarszać stan pacjentów. Takiego zdania są badacze ze Stanów Zjednoczonych, którzy zaprezentowali wyniki swych testów na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem w Bostonie.

Ból w chorobie nowotworowej bywa tak potężny, że lekarze często uciekają się do morfiny - najsilniejszego środka przeciwbólowego. Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu Chicago, badania laboratoryjne dowodzą jednak, że substancje, jakie zawiera morfina, wzmacniają naczynia krwionośne nowotworów i ułatwiają powstawanie nowych guzów. To przyczynia się do rozwoju choroby.

Światowi onkolodzy pozostają sceptyczni: szefowa wrocławskiej Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej, profesor Alicja Chybicka powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że nigdy nie zaobserwowała u pacjentów podobnych reakcji.

Także brytyjskie Towarzystwo Badań nad Rakiem podkreśla, że niezbędne są ponowne, niezależne testy, dzięki którym można by potwierdzić lub wykluczyć hipotezę naukowców ze Stanów Zjednoczonych.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.