Facebook Google+ Twitter

Morscy saperzy wydobędą i zdetonują miny znajdujace się wodach Zatoki Gdańskiej

19 marca rozpoczęła się faza wydobycia z dna Zatoki Gdańskiej min morskich, pozostałości po II wojnie światowej. W operacji biorą udział saperzy Marynarki Wojennej RP oraz trałowiec ORP Flaming.

 / Fot. materiał MW RPZnalezione i zidentyfikowane na redzie portu gdyńskiego miny pochodzą z okresu II wojny światowej. Na dnie Zatoki Gdańskiej ponad pół wieku spoczywa 5 min morskich. Są to cztery niemieckie miny typu GC oraz jedna angielska typu Mark VI. Każda z nich zawiera kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych i nadal stanowią poważne zagrożenie.

Dzisiejszą akcję neutralizacji niewybuchów poprzedziło szczegółowe rozpoznanie i planowanie w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdyni. Do akcji przystąpiła grupa 60 marynarzy nurków-minerów oraz niszczyciela  / Fot. materiał MW RPmin ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców.

Każda z min zostanie kolejno podniesiona z dna i w zanurzeniu przeniesiona w głąb zatoki, w miejsce planowanej detonacji. Saperzy będą korzystać z pontonów wydobywczych i zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego z kamerą wizyjną.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.