Facebook Google+ Twitter

Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA ma 39 lat

Dokładnie przed 39 laty powstała Morska Jednostka Działań Specjalnych, wówczas w ramach Marynarki Wojennej, znana dziś jako FORMOZA. Żołnierze wyznają dewizę: siedzimy cicho i robimy swoje.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka_Wojskowa_FormozaJak o każdej jednostce specjalnej wokół FORMOZY narosło wiele legend i anegdot. Sami żołnierze ich nie prostują w myśl wpojonej zasady: jeśli już musisz mówić o jednostce, mów wszystko, byle nie prawdę. Komandosi FORMOZY przechodzą ścisłą selekcję. Muszą być sprawni fizycznie i odporni psychicznie. Zanim trafią do jednostki przechodzą specjalistyczne szkolenie. Wymaga się od nich, aby mogli działać na lądzie, w otwartym polu i w budynkach, a także w środowisku wodnym.

 / Fot. Zrzut ekranu / http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/14236?t=Formoza-obchodzi-rocznice-powstaniaKomandosi morscy to elita naszego wojska. Mają na swoim koncie wiele akcji i zadań specjalnych m.in. w Iraku i Afganistanie. Nasz okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wielokrotnie był dla nich bazą wypadową, ale operowali również z jednostek amerykańskich w ramach międzynarodowej współpracy. O wielu wyczynach naszych komandosów zapewne nie usłyszymy nigdy.

Swoje urodziny MJDS FORMOZA nie będzie obchodzić hucznie. Zaplanowano jedynie okolicznościową zbiórkę, ale bez gości, kamer i fleszów. Komandosi lubią ciszę.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Darku, większość zapewne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba tą zasadę stosuję też politycy zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się zasada: "jeśli już musisz mówić o jednostce, mów wszystko, byle nie prawdę.":)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.