Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

50867 miejsce

Morskie oblicze Szczecina

Szczecin jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które, choć oddalone od morza, ma wiele elementów charakterystycznych dla miasta portowego.

Żaglowce przy Wałach Chrobrego / Fot. Wincenty SadowskiW Szczecinie funkcjonują przedsiębiorstwa gospodarki morskiej: Polska Żegluga Morska, Euroafrica Linie Żeglugowe, port Szczecin-Świnoujscie. Jest także stocznia, a także dziesiątki marin i przystani. Charakter miasta portowego dostrzec można także w architekturze budowli i morskich specjałach serwowanych w szczecińskich sklepach i restauracjach.

Cały Szczecin wodą stoi - z rzeką Odrą i jej odnogami, płynącą prawie przez centrum miasta, jeziorami: Dąbie i jego odnogami - Głębokim i Szmaragdowym. Nic dziwnego, że właśnie w Szczecinie co roku uroczyście obchodzimy "Dni Morza" połączone od tego roku z Sail Szczecin. Ambicją władz i mieszkańców jest uczynienie z miasta potentata w dziedzinie przystani żeglarskich (marin).

Licząc od The Tall Ships Races 2007, to właśnie wielkie żaglowce, oldtimery, jachty (a nie statki morskie i okręty wojenne) są gośćmi "Dni Morza" w Szczecinie. Organizatorzy w tym roku wpadli na dwa wspaniałe pomysły uatrakcyjnienia "Dni Morza". Uczestnicy festynu mogli wybrać się w rejs żaglowcami, a także obejrzeć widowisko plenerowe - „Znak Gryfa”. Czyli inscenizację bitwy morskiej na Odrze, w której udział wzięły 3 oldtimery i parę mniejszych jednostek.

Widowisko przebiło wszystkie dotychczasowe atrakcje "Dni Morza". Kanonada z armat na statkach i z brzegu Odry, wybuchy, lecące odłamki drewna, zainscenizowane pożary, abordaż, walka wręcz na statkach tworzyły niezapomniane wrażenia i na pewno zachęcą turystów do odwiedzenia naszego miasta za rok. Cieszę się, że Szczecin pomimo upadku stoczni zachował morskie oblicze.
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Faktycznie tekst zmieniono a to akurat zmienia caly kontest.Dobrze ,że w jednym jestesmy zgodni ,ze Szczecina nie wolno sprowadzic do podrzędnego miasta i portu do którego zawijaja dziesiątki jachtow.Na przestrzeni majego 54 letniego zamieszkiwania w Szczecinie,nigdy nie bylo tak zle z gospodarką morską jak obecnie.Winę mozna po czesci rozkladac na rząd ,ale chyba w wiekszym stopniu na władarzy miasta i wojewodow zachodniopomorskich.Obecną sytuację gospodarki morskiej w Szczecinie ,można chyba śmiało porownać do sytuacji przemyslu wlókienniczego w Łodzi z początku lat 90-tych.I tu ,i tam wszystko padalo.Wole aby prezydent Szczecina wodował statki anizeli witał nawet najbardziej okazale jachty i żaglowce.Pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, w orginale tekst był trochę inny, ale redakcja lubi poprawiać, nie zawsze z korzyścią dla tekstu, na przyklad przypisanie jeziora Szmaragdowego i Głębokiego do odnóg jeziora Dąbie. Też chciałbym aby w Szczecinie działała prężnie gospodarka morska, ale stocznia jednak upadła, a wystarczyło by jeszcze Świnoujście odłączyło sie od portu szczecińskiego, aby Szczecin został sprowadzony do podrzędnego portu lokanego a miasto Szczecin do roli prowincjonalnego miasta. Zarząd miasta musi więc szukać rozwiązań alternatywnych. aby nie dać zepchnąć Szczecina do roli prowincjonalnego miasta. Poniżej orginalny tekst.

Morskość Szczecina

Jesteśmy jednym z nielicznych miast w Polsce oddalonym od morza o ok. 40 -100 km (zależnie jak i czym się jedzie, czy plynie) w którym można odnaleźć morskie oblicze. Znaki morskości Szczecina można odszukać w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej: PŻM, Euroafrica Linie Żeglugowe, porcie Szczecin-Świnoujscie, pozostałym jeszcze przemyśle stoczniowym, dziesiątkach marin i przystani, a nawet w architekturze budowli i morskich specjałach serwowanych w szczecińskich sklepach i restauracjach.

Zresztą cały Szczecin wodą stoi, z rzeką Odrą i jej odnogami, płynącą prawie przez centrum miasta, jeziorami Dąbie i jego odnogami, jeziorami Głębokim i Szmaragdowym.

Nic dziwnego, że właśnie w Szczecinie co roku uroczyście obchodzimy Dni Morza połączone od tego roku z Sail Szczecin, bo właśnie stanie się potentatami w dziedzinie przystani żeglarskich (marin), jest ambicją mieszkańców i zarządu miasta Szczecina. Począwszy od The Tall Ships Races 2007 właśnie wielkie żaglowce, oldtimery, jachty (a nie statki morskie i okręty wojenne) są gośćmi Dni morza w Szczecinie.

Święto Morza w Szczecinie steruje w stronę przystanku regatowego dla wielkich europejskich żaglowców i oldtimerów. Organizatorzy w tym roku wpadli na wspaniały pomysł aby uatrakcyjnić Dni Morza, na wystawienie widowiska plenerowego „Znak Gryfa”, tj bitwy morskiej na Odrze (o Szczecin) w której udział wzięły 3 oldtimery i parę mniejszych jednostek. Widowisko przebiło wszystkie dotychczasowe atrakcje Dni Morza. Kanonada z armat na statkach i z brzegu Odry, wybuchy, lecące odłamki drewna, zainscenizowane pożary, abordaż, walka wręcz na statkach widoczne na stojących na brzegu bilobardach tworzyły niezapomniane wrażenia i na pewno zachęcą turystów do odwiedzenia naszego Święta Dni Morza za rok. Szczecin pomimo upadku Stoczni Szczecińskiej dalej zachował morskie oblicze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykro mi ale musze stwierdzic ,że autor tego artykułu chyba mało zna Szczecin.Wolałbym aby w morskim Szczecinie tętnila zyciem stocznia budujaca wielkie masowce lub chemikaliowce dalekomorskie.Chciałbym aby Szczecin ,odzyskał statut najwiekszego portu morskiego na Bałtyku.Zawsze pamiętam to miasto pełne statkow przy nabrzezach.Takie tez chce aby zostalo.Natomiast nie chcę, aby Szczecin zostal sprowadzony do podrzędnego portu jachtowego lub co najwyzej drobnicowego.Portu posiadającego nawet kilka super nowoczesnych marin i setki jachtow.Prosze tez autora aby zaznajomił sie z z topografią Szczecina.Jezli ktos pisze ,że jeziora Szmaragdowe i Głębokie sa odnogami jeziora Dąbie to nie zna połozenia tego miasta.To prawie tak jak mówiono w latach piećdziesiątych,że Szczecin lezy nad morzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.