Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10889 miejsce

Moskiewska Brzózka rozpoczyna tournée po Polsce

Już jutro, trzeciego marca, tournée po Polsce rozpoczyna światowej sławy moskiewski balet Bieriozka, będący drugim po Chórze Aleksandrowa, najlepszym w Rosji „towarem” na eksport, krzewiącym kulturę, tradycję i historię swojego kraju.

Plakat reklamujący koncerty Bieriozki / Fot. materiały prasoweMoskiewski balet Bieriozka (Państwowy Akademicki Zespół Choreograficzny Pieśni i Tańca im. Nadieżdy Nadieżdinowej) narodził się wiosną 1948 r., kiedy to w Moskwie można było zobaczyć korowód dziewcząt w spektaklu „Bieriozka” („Brzózka”) w reżyserii Nadieżdy Nadieżdinowej. Publiczność była zachwycona choreografią, niezwykłymi korowodami i płynącym krokiem tancerzy. Po tym sukcesie Nadieżdinowa nadała grupie nazwę Bieriozka. Ich występy niezmiennie zachwycały publiczność. Zespół zdobył liczne nagrody, m.in. pierwszą nagrodę i tytuł laureata na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Budapeszcie w 1949 r. w konkursie tańca ludowego oraz, decyzją Światowej Rady Zwolenników Świata w Budapeszcie, złoty medal im. Fryderyka Joliot-Curie w 1959 r. za propagowanie kultury na całym świecie.

W 1980 r. dyrektorem zespołu została rosyjska aktorka Kolcowa, od tego czasu w balecie występowało sześć pokoleń tancerzy. Wielu artystów Bieriozki występowało także w Chórze Aleksandrowa oraz zespole Red Star. Zespół tworzy 60-osobowa zawodowa grupa taneczna, która występował na największych scenach teatralnych i koncertowych na całym świecie. Od 3 do 17 marca niezwykłe koncerty Bieriozki można oglądać w piętnastu miastach w Polsce. Zespół przyjechał do naszego kraju z okazji 60-lecia istnienia.

Taniec i śpiew zespołu to jak poezja


Występy Bieriozki na długo pozostają w pamięci / Fot. materiały prasowe„Taniec i śpiew zespołu to jak poezja” – powiedział po koncercie jeden z nowojorskich krytyków; rosyjscy dyplomaci podkreślali wielokrotnie, że Bieriozka jednym koncertem potrafi zdziałać więcej niż oni miesiącami ciężkiej pracy. Na czym polega jej fenomen? Głównym zadaniem zespołu jest dbałość o zachowanie rosyjskiej tradycji, kolorytu i rosyjskiej duszy. Za pomocą niezwykłych występów krzewią tradycję, historię i bogactwo swojego kraju, wyrażają charakter i osobliwość kultury, a zarazem lekkość, skromność i odwagę.

Koncerty Bieriozki to niesamowite pokazy tańca, piękna i wdzięku w harmonijnym akompaniamencie muzyki i śpiewu. Tancerki w przepięknych strojach staroruskiej kultury tworzą na scenie niezwykłe formy, a szczególnie wyróżnia je perfekcyjny taniec w korowodzie ze skomplikowanym układem choreograficznym. Widzowie mają wtedy wrażenie, że artyście płyną po scenie, a nie tańczą.

Podczas występu Bieriozki można będzie zobaczyć różne formy tańca – od żartobliwego tańca „Topotucha”, w "Bieriozka", czyli rosyjski korowód dziewczęcy / Fot. materiały prasowektórym prowadzi się swoistą rozmowę za pomocą wystukiwanych nogami wymyślnych rytmów, przez liryczną, odgrywaną na rolę „Bałałajkę”, kompozycję choreograficzną „Raduga” („Tęcza”), korowodowe przedstawienie taneczne „Razdolnaja”, pokazujące szybki nurt życia, miłość i swobodę, po „Bieriozkę”, czyli rosyjski korowód dziewczęcy. W tym ostatnim tańcu „przedstawiony został aromat wiosny, poezja Rosji z jej zachwycającym pięknem, brzozowymi gajami i bezbrzeżnymi dalami”. Czy można się temu oprzeć?

Trasa koncertowa moskiewskiego baletu Bieriozka w Polsce potrwa od trzeciego do siedemnastego marca; obejmuje piętnaście miast (3.03 Konin, 4.03 Piła, 5.03 Gorzów Wielkopolski, 6.03 Włocławek, 7.03 Białystok, 8.03 Warszawa, 9.03 Katowice, 10.03 Łódź, 11.03 Wrocław, 12.03 Kędzierzyn Koźle, 13.03 Głogów, 14.03 Zielona Góra, 15.03 Słupsk, 16.03 Elbląg, 17.03 Toruń).

Więcej informacji na stronie www.ear.com.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pani Stefanio, wybieram się na ich występ we Wrocławiu. Na pewno będzie to niesamowite przeżycie, które naturalnie postaram się tu opisać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś to widziałam - sztuka najwyższej klasy!

Żałuję, że nie będą w Gdańsku.
Po afroncie jaki spotkał członków Zespołu Pieśni i Tańca im. Aleksandrowa ze strony włodarzy m. Gdanska nie dziwię się, że tu nie przyjadą.

Kto nie widział, gorąco polecam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.