Facebook Google+ Twitter

Moskiewska wyspa kontrastów

Jest na świecie pewne niezwykłe miejsce. Leży na pograniczu Azji i Europy, nosi w sobie znamiona dawnych czasów i współczesności, spełniają się tu marzenia o wielkim bogactwie i ziszcza się koszmarny sen o skrajnej nędzy. A jest to Moskwa.

Plac Czerwony w Moskwie. / Fot. Justyna KostrzewskaMoskwa jest centrum największego kraju na świecie. Ma dziesięć milionów mieszkańców. Pierwsza wzmianka o niej pojawia się w latopisach Rusi Kijowskiej z 1147 roku. Już w XIV wieku zaczęła przekształcać się w ośrodek rzemieślniczy i handlowy ze względu na skrzyżowanie tutejszych szlaków wiodących z wschodu na zachód i z północy na południe. I właśnie dzięki temu szybko stała się centrum Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.

Dziś jest to miasto biznesmenów i oligarchów, którzy wzbogacili się podczas kryzysu gospodarczego lat dziewięćdziesiątych. Tu swoją siedzibę ma Gazprom - rosyjski monopolista na rynku gazowym. Na nowych budynkach w centrum miasta zawisają ogromne reklamy Coca-Coli i operatorów sieci komórkowych. Średnia zarobków w Moskwie jest kilkakrotnie wyższa w porównaniu z wynagrodzeniami mieszkańców pozostałych rejonów Rosji. - Moskwa jest inna niż reszta mojego kraju. Ona jest jak wyspa pośrodku rosyjskiego oceanu - powiedział mi kiedyś Rosjanin, którego poznałam w czasie mojego pobytu w tym mieście.

Historia i współczesność


Najsłynniejszymi miejscami w stolicy Rosji są Plac Czerwony i Kreml. To symbole jej burzliwej historii, a także siłySobór Wasyla Błogosławionego. / Fot. Justyna Kostrzewska rosyjskiego narodu. To właśnie zza murów Kremla politycy rządzą swym ogromnym krajem. Te miejsca przypominają również o dawnych czasach i historii rosyjskiego narodu. Najstarszą świątynią na Placu Czerwonym jest Sobór Wasyla Błogosławionego. Został zbudowany w czasach Iwana Groźnego. Miało to upamiętnić zdobycie Kazania przez Rosjan w XVI wieku. Zaczątki Kremla powstawały już w XII wieku. Na początku miał formę drewnianej baszty, a dopiero później zaczęto budować kamienne mury obronne. To, co dziś można zobaczyć w Moskwie, to kształt grodu warownego z początku XVI wieku.

Nowe budynki w Moskwie. / Fot. Justyna KostrzewskaTu również dotarły efekty globalizacji. Buduje się ogromne centra handlowe, szklane siedziby firm i wieżowce. Moskwiczanom nie jest obcy widok wielkich neonowych reklam, parków rozrywki i drapaczy chmur. Współczesna Moskwa jest miejscem, gdzie obok wizytówek średniowiecznej historii miasta buduje się nowoczesne budynki zaprojektowane zgodnie ze współczesną konwencją architektoniczną.

Bogactwo i nędza


W Europie istnieje powszechne przekonanie o braku klasy średniej w państwie rosyjskim. Moskiewskie realia są doskonałym dowodem na potwierdzenie tej tezy. Nikogo tu nie dziwi widok luksusowego samochodu markiLuksusowe auto w Moskwie. / Fot. Justyna Kostrzewska Ferrari. Istnieją tu miejsca przeznaczone tylko dla bogatych. Mieszkają w określonych dzielnicach, spotykają się w najmodniejszych restauracjach i robią zakupy w najdroższych sklepach. Ci ludzie zapomnieli już jak żyje wielu z ich rodaków.

Budka z piwem w Moskwie. / Fot. Justyna KostrzewskaMoskwa to miasto ogromnych kontrastów społecznych. Normą są również biedni ludzie żyjący na skraju nędzy. Ogromną popularnością cieszą się osiedlowe budki z warzywami, napojami i piwem. Wszyscy widzą również bezdomne dzieci mieszkające na dworcach kolejowych.

Moskwa jest wielowymiarowa. Tu echem odbijają się wszystkie zjawiska społeczne występujące we współczesnej Rosji. I właśnie dlatego to miejsce jest tak zadziwiające i niezwykłe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.04.2008 22:52

Ciekawa przygoda.Może kiedyś pojadę do Moskwy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm...zaciekawiło mnie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P J
  • 13.04.2008 20:17

ciekawy artykuł...mnie tam do Moskwy mimo wszystko nie ciągnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek, ja wolę takie bardziej przewidywalne, wiesz, przybytki:)

poza tym, nie wiem czy wiesz, ale Moskwa słynie z najdroższych na świecie hoteli, a ja to tam przepłacać nie lubię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst.

Oo, Klara, a mnie akurat do Moskwy ciągnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

ale trochę tak encyklopedycznie za bardzo.

do Moskwy nie ciągnęło mnie nigdy. Dla mnie to kolos na glinianych nogach, do tego niebezpieczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy, ciekawy artykuł , +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, ze kiedyś sie spełni moje marzenie i że wkońcu zobaczę to miasto na własne oczy.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 12.04.2008 09:09

bardzo fajny tekst, spoko zdjęcia :) może pojechałabym sobie do Moskwy???

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.