Facebook Google+ Twitter

Moskiewskie metro przewozi dziennie 9 milionów pasażerów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-01 12:51

To więcej niż metro w Nowym Jorku i Tokio. Pierwszą linię metra w Moskwie otwarto 15 maja 1935 roku. Dziś metro liczy łącznie 278 kilometrów, a składa się na nie 12 linii ze 172 stacjami.

Metro

Codziennie podziemnymi tunelami przejeżdża 10 tysięcy pociągów.

W zakorkowanej Moskwie metro jako jedyny środek transportu może zapewnić szybkie przemieszczanie się mieszkańców i gości w różne rejony stolicy.

Korki są zmorą miasta. Niezależnie od dnia i od godziny można się na nie natknąć nie tylko w centrum. Nieważne, czy podróżujemy ładą, mercedesem, moskwiczem czy hummerem – stanie w korku nas nie ominie, dlatego metro stało się tak niezbędne w stolicy Rosji.

Dziś metro ma  ponad 35 tysięcy pracowników, których wspierają nowoczesne technologie i zaawansowana technika. Andrzej Budnik

Bilet na jeden przejazd kosztuje 15 rubli (ok. 2 zł). Kasy proponują również bilety wieloprzejazdowe – im więcej przejazdów tym mniejszy koszt jednego kursu. Studenci i uczniowie mogą kupić bilet miesięczny w cenie 135 rubli (ok. 17 zł). Bez względu na liczbę przesiadek bilet kasuje się tylko raz.

Przy wejściach na stację metra znajdują się elektroniczne bramki, które kontrolują bilety. W samych wagonach nie ma już kontroli. Natomiast częstym widokiem są milicjanci kontrolujący paszporty obcokrajowców z południa, którzy często nie mają pozwolenia na przebywanie w Moskwie.

Wiele stacji metra wyłożonych jest pięknym i drogim marmurem, którego spora część, zanim została ozdobą danej stacji, była elementem wystroju cerkwi Chrystusa Zbawiciela. Sporo stacji jest jednak wybudowanych prosto i skromnie bez „zbędnych” ozdób oraz dodatków.

Andrzej BudnikDo najpiękniejszych i najbogatszych architektonicznie stacji możemy zaliczyć stacje takie, jak: Arbatskaja (Aрбатская), Cwetnoj Bulwar (Цветной бульвар), WDNH (ВДНХ ).

Każda stacja oddaje swój wyjątkowy klimat i opowiada inną historię. Wchodząc na stacje Mendelejewskaja (Менделеевская) możemy poczuć się jak w świecie atomów i cząsteczek, na których podobieństwo architekci stworzyli lampy znajdujące się na tej stacji.

Stacja Komsomolskaya (Комсомольская ) jest jedną z zabytkowych stacji. Znajdują się na niej obrazy przedstawiające zwycięstwo Rosjan w II wojnie światowej. Ściany wyłożone są białym marmurem, a podłoga pokryta szarym granitem. Andrzej Budnik Dwie najnowsze stacje to Miezdunarodnaja (Международная) i Park Pabiedy (Парк Пабеды).

Moskiewskie metro ma także swoje muzeum, które powstało w 1967 roku. Można zapoznać się tam z historią budowy i rozwoju pierwszego w Rosji tego typu transportu, który stał się bardzo ważny dla miasta .

 

Dziś trudno wyobrazić sobie Moskwę bez metra, które stanowi około 57 proc. całego transportu miejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zuzanno, prosimy o więcej korespondencji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.