Facebook Google+ Twitter

Moskwa nie poparła żadnego z kandydatów na prezydenta Ukrainy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-07 13:54

Moskwa zrezygnowała z wyraźnego poparcia któregoś z kandydatów w dzisiejszych wyborach prezydenckich na Ukrainie. Podobnie jak Unia Europejska, Rosja chciałaby jak najszybszego zakończenia kryzysu politycznego w tym kraju.

Politolodzy są zgodni, że Moskwa będzie zadowolona ze zwycięstwa zarówno Wiktora Janukowycza, jak i Julii Tymoszenko, ponieważ nie ma między nimi znacznych różnic ideologicznych. Dziennikarz opiniotwórczego tygodnika „Dzerkało Tyżnia", Serhij Rachmanin, zaznacza, że Rosjanie chcieliby wreszcie wiedzieć, z kim mają rozmawiać w Kijowie.
„Długotrwały chaos na Ukrainie jest Rosji niepotrzebny ponieważ ma ona swoje interesy gospodarcze i polityczne, które trzeba z kimś załatwiać" - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem.

Zdaniem ekspertów Rosja może także zaangażować się w negocjacje między Wiktorem Janukowyczem a Julią Tymoszenko, jeżeli dojdzie do prób podważania wyników wyborów. Politolog Jurij Jakymenko nie wyklucza także pośrednictwa Unii Europejskiej. Nie będzie to jednak bezpośrednia mediacja, jak w 2004 roku, a raczej „pośredni wpływ" na obydwojga kandydatów, aby osiągnęli kompromis.

W 2004 roku Rosja wyraźnie poparła w wyborach prezydenckich Wiktora Janukowycza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.