Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moskwa oskarża. Rosjanie obwiniają Ukraińców za katastrofę Boeing

Marcin Stanowiec
Marcin Stanowiec
Swoją wersję tragedii lotniczej na Ukrainie mają rosyjscy politycy. Podobny do Boeinga Ił – 76 uniknął zestrzelenia. Leciał nim prezydent federacji rosyjskiej.

- Katastrofa malezyjskiego samolotu w strefie lotów kontrolowanych przez Ukrainę jest używana do obrzydzania i szkalowania Rosji – skarży się Kreml. IL -76 którym podróżował W. Putin przypomina rozmiarami i kolorem Boeinga-777. - Wszystko wskazuje na to, że była to próba zamachu na rosyjskiego prezydenta, której usiłowały dokonać ukraińskie służby sterowane przez CIA. Samolot Putina w tym czasie przelatywał akurat nad Warszawą. Taką wersję zdarzeń podaje szef moskiewskiego Centrum Badań Wojskowo-Politycznych i doradca przewodniczącego rosyjskiego parlamentu Siergieja Naryszkina.

Rosyjski ekspert wyklucza użycie rakiet przez separatystów. - Opieramy się na faktach , a nie na teoriach spiskowych - przekonywał. Samolot na wysokości 10600 metrów można zestrzelić przy pomocy systemów rakiet ziemia -powietrze typu Buk albo tor lub też rakiet S-200 i S-300 - tłumaczył.

Czytaj więcej: Ukraina z powodu wojny staje na skraju zapaści gospodarczej

Z tej trasy korzystało wiele linii i była dotychczas bezpieczna. Rosjanie niewiele zyskaliby na zastrzeleniu cywilnego samolotu. Ukraińskie samoloty wojskowe często latają nad Donbasem.

Ukraińskie siły zbrojne już zestrzeliły rosyjski samolot pasażerski nad Morzem Czarnym używając rakiety S-200. Było to w 2001 roku podczas wspólnych manewrów z Rosjanami.

Obecnie siły lądowe Kijowa to 60 systemów rakietowych typu Buk. - Separatyści nigdy nie posiadali takiego sprzętu, a gdyby posiadali to użyli by go dużo wcześniej – twierdzi Podbieriozkin.

Rosjanie wyjaśniają, że obsługiwać systemy typu Buk może jedynie zgrana ekipa około dziesięciu fachowców, posiadających specjalistyczną wiedzę. Separatyści takim sprzętem nie dysponują pozostaje więc ukraińska armia, posiadająca odpowiednie narzędzia aby dokonać tej prowokacji. Ma to o tyle sens, że użycie systemu Buk – założywszy, że powstańcy wyspecjalizują się w ich obsłudze – będzie już stygmatyzujące.

Czytaj więcej: Pokój na Ukrainie? Michnik za twardą rozprawą z separatystami

- System Buk, z którego został zestrzelony samolot, znajdował się w okolicy Dniepropietrowska – konkluduje prorektor Moskiewskiego Instytutu Spraw Zagranicznych. - To jest bardzo mobilny sprzęt i przeniesienie go z jednego do drugiego miejsca nie zajmuje dużo czasu. Samolot zestrzelili Ukraińcy.

To jest pierwszy przypadek, gdy Buk pojawił się w ukraińskim konflikcie. Separatyści mieli jedynie systemy przenośne typu Igła, za pomocą których zestrzelili już kilka maszyn na wysokości do 3 tys. metrów.

Moskwa podaje, że "w dniu katastrofy Boeinga zarejestrowano aktywność ukraińskich dział przeciwlotniczych w okolicach Doniecka". Ministerstwo Obrony Rosji domaga się też od Kijowa skomentowania wypowiedzi hiszpańskiego kontrolera lotów. Hiszpan twierdzi, że w pobliżu Boeinga 777 zauważono dwa ukraińskie samoloty wojskowe.

"Czy Kijów może dzisiaj skomentować doniesienia w sieciach społecznościowych hiszpańskiego kontrolera lotów, który pracuje na Ukrainie, że w pobliżu malezyjskiego Boeinga zauważono dwa ukraińskie samoloty wojskowe? Dlaczego Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przystąpiła do analizowania nagrań rozmów ukraińskich kontrolerów lotów z załogą samolotu pasażerskiego i danych z ukraińskich radarów bez międzynarodowych przedstawicieli?" – pytał retorycznie wiceminister obrony Rosji Anatolij Antonow.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto